WASHINGTON, BRATISLAVA. Za 26 rokov kariéry v americkej tajnej službe hľadal Marc Polymeropoulos agentov v uličkách rozpadávajúcich sa štvrtí, sledoval teroristov po Blízkom východe alebo viedol operácie proti Rusku.
Priznáva však, že nič ho nevystrašilo tak ako symptómy, ktoré sa u neho objavili počas krátkej návštevy Moskvy v decembri 2017.
„Nemohol som vstať,“ spomínal pred rokom pre CBS News na chvíle v hotelovej izbe. „Padal som, mal som silné nevoľnosti a pišťalo mi v ušiach. Bol som naozaj vystrašený.“
Polymeropoulos sa odvtedy už nikdy necítil celkom v poriadku, čo nakoniec viedlo k jeho odchodu z tajnej služby.
„Je to nikdy sa nekončiaca bolesť hlavy,“ povedal. „Spustol som. Deti považovali svojho otca za supermana, ale po tomto ma videli ležať zúfalého na dlážke nášho domu.“

Kto je za to zodpovedný?
Podobné príznaky nahlásilo od roku 2016 viac ako tisíc zamestnancov americkej diplomacie alebo tajných služieb. Prvýkrát sa informácie o záhadných problémoch amerických diplomatov objavili v Havane, preto sa hovorí o havanskom syndróme.
Neskôr prišli správy o problémoch aj z Moskvy, Hanoja alebo z Viedne. Američania nevedeli, čo je ich pôvodom, no ako jedna z hlavných teórií sa začali spomínať aktivity ruskej alebo kubánskej tajnej služby.