ŽENEVA. Rokovanie amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena s jeho ruským kolegom Sergejom Lavrovom sa skončilo.
Agentúra Interfax uviedla, že piatkové rokovania v Ženeve mali byť podľa plánu dvojhodinové, ale napokon sa skončili už po pol druha hodine.
Separátne vyhlásenia
Obaja diplomati o dosiahnutých výsledkoch informovali na separátnych tlačových konferenciách.
Lavrov vyhlásil, že Rusko sa ústami svojich oficiálnych predstaviteľov Ukrajine nikdy nevyhrážalo.
Ruský minister dodal, že od "Blinkena nepočul zdôvodnenie ich (USA) pozície o ohrození Ukrajiny zo strany Ruska".
Moskva "nerobí nárok na zóny vplyvu," konštatoval Lavrov. Upozornil súčasne, že "to, čo teraz robí NATO vo vzťahu k Ukrajine", je dôkazom, že Aliancia túto krajinu vníma ako svoju zónu vplyvu.
Podľa agentúry AFP Lavrov vyhlásil, že Rusko "nikdy" neohrozovalo "ukrajinský ľud". Dodal, že Moskvu znepokojujú "nie imaginárne hrozby, ale skutočné fakty", vrátane dodávok západných zbraní a vysielania vojenských inštruktorov na Ukrajinu.
Lavrov tiež vyslovil očakávanie, že jeho stretnutie s Blinkenom pomôže USA pripraviť odpovede na návrhy bezpečnostných záruk, ktoré pred vyše mesiacom predostrelo Rusko.
Nateraz je podľa Lavrova "predčasné" začať hovoriť o summite prezidentov oboch krajín, Joea Bidena a Vladimira Putina.
"Neviem povedať, či sme, alebo nie sme na správnej ceste. Budeme (to) vedieť, keď dostaneme odpoveď (z USA)," povedal Lavrov. Svoje rokovanie s Blinkenom označil Lavrov za "úprimné".
V odpovedi na otázku o dĺžke stretnutia Lavrov uviedol, že "nepotrebovali opakovať všetko, čo bolo povedané na rusko-amerických rokovaniach v Ženeve (10. januára) a na rokovaniach v Rade Rusko-NATO 12. januára".
Varovanie pred inváziou
Blinken vyhlásil, že opäť varoval Moskvu pred inváziou na Ukrajinu. V tomto kontexte je podľa neho dôležité, aby diplomatický proces medzi USA a Ruskom pokračoval.
"Nebolo to vyjednávanie, ale úprimná výmena názorov. Dnešná diskusia bola užitočná, pretože obe strany teraz lepšie chápu jednotlivé postoje. Naším cieľom bolo zistiť, či je Rusko pripravené vydať sa diplomatickou cestou. So Sergejom Lavrovom sme sa zhodli, že je dôležité, aby diplomatický proces pokračoval. Na základe diskusie verím, že môžeme pokračovať v práci na rozvoji vzájomného porozumenia, ale to závisí od toho, či Rusko zastaví svoju agresiu voči Ukrajine," vyhlásil Blinken.
"Vyjadril som pozíciu Spojených štátov a našich európskych spojencov a partnerov, že pevne stojíme pri Ukrajine a podporujeme jej suverenitu a územnú celistvosť," uviedol ďalej americký minister zahraničných vecí na tlačovej konferencii.
"Jasne sme povedali, že ak sa nejaké ruské sily presunú cez ukrajinskú hranicu, bude to ďalšia invázia. Spojené štáty a naši partneri a spojenci budú reagovať rýchlo, dôrazne a kolektívne," zdôraznil Blinken.
Šéf americkej diplomacie počas odpovedí na otázky novinárov viackrát zopakoval, že neočakával od stretnutia v Ženeve výrazný pokrok. Pripustil však, že ak si to situácia vyžiada, americký prezident Joe Biden je ochotný stretnúť sa s ruským partnerom Vladimirom Putinom.
Rozhovory medzi Lavrovom a Blinkenom boli štvrtým zo série stretnutí predstaviteľov Ruska a Západu v posledných dňoch. Tieto stretnutia sa konajú v čase správ o presune ruských jednotiek k ukrajinským hraniciam a obáv Západu, že by Rusko mohlo začať inváziu na Ukrajinu.