LONDÝN. Najmenej 11 poslancov britskej vládnucej Konzervatívnej strany už napísalo listy, v ktorých vyjadrili nedôveru premiérovi Borisovi Johnsonovi.
Ak bude nespokojencov najmenej 54, bude Johnson čeliť hlasovaniu o vyslovení nedôvery, informovala v stredu televízia Sky News.
Večierky počas pandémie
Nespokojnosť s premiérom v radoch poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu z jeho Konzervatívnej strany súvisí s odhaleniami o večierkoch v sídle britskej vlády na Downing Street v Londýne, ktoré sa konali v rozpore s platnými pandemickými opatreniami.
Johnson sa verejne ospravedlnil britskej kráľovnej Alžbete II. za večierky, ktoré sa v priestoroch Downing Street 10 konali vlani v apríli – v predvečer pohrebu jej manžela princa Philipa, vojvodu z Edinburghu.
Podľa zdrojov televízie Sky News sa očakáva, že v priebehu stredy vyjadrí nedôveru premiérovi Johnsonovi zhruba 20 konzervatívnych poslancov. Príslušné listy by mali zaslať Sirovi Grahamovi Bradymu, šéfovi takzvaného Výboru 1922, teda klubu poslancov Konzervatívnej strany v Dolnej snemovni.

Brady už v priebehu stredy dostal 11 až 12 takýchto listov, pričom nie je jasné, či mu nejaké listy nedoručili už v predchádzajúcich dňoch.
Sky News uvádza, že Johnson sa v utorok večer stretol so skupinou nespokojných konzervatívnych poslancov, zvolených v posledných voľbách z roku 2019, ktorých sa snažil presvedčiť, aby hlasovanie o nedôvere neiniciovali. Premiér počas stretnutia pôsobil "zničene" a "nemal ďaleko od plaču".
Prestúpil k labouristom
Poslanec britskej Konzervatívnej strany Christian Wakeford v stredu prestúpil k opozičným labouristom, čím zvýšil tlak na premiéra Borisa Johnsona, ktorý čelí kritike vo vlastných radoch pre kauzu "partygate" týkajúcu sa večierkov v sídle predsedu vlády na Downing Street 10 počas lockdownu. Informoval o tom denník The Guardian.
"Vy (Boris Johnson) a Konzervatívna strana ako celok ste ukázali, že nie ste schopní vládnuť tak, ako si táto krajina zaslúži," povedal Johnsonovi Wakeford a po týchto slovách si v britskej dolnej snemovni presadol do opozičných radov.
"Moje rozhodnutie je založené na viacerých dôvodoch. Netýka sa len hanebného spôsobu, akým ste sa správali v uplynulých týždňoch. Už nemôžem podporovať vládu, ktorá sústavne dokazuje, že je odtrhnutá od reality," dodal poslanec podľa agentúry Reuters.
Wakeford bol ešte pred odchodom z Konzervatívnej strany jedným zo siedmich poslancov, ktorí verejne vyzvali na hlasovanie o nedôvere voči Johnsonovi po obvineniach, že zamestnanci úradu vlády organizovali večierky počas lockdownu.
"Chcel by som privítať Christiana Wakeforda v Labouristickej strane," uviedol líder opozičného politického zoskupenia Keir Starmer. Podľa neho občania v Británii čelia kríze pre vysoké životné náklady, avšak "neschopná vláda konzervatívcov" pod vedením Johnsona "spí za volantom" a je rozptyľovaná chaosom, ktorý sama vytvorila.