TONGA. Záchranné tímy na tichomorskom súostroví Tonga odpratali po niekoľkých dňoch vulkanický popol z pristávacej dráhy medzinárodného letiska, aby do krajiny mohla prúdiť humanitárna pomoc.
Na ostrovoch spôsobila rozsiahle škody víkendová erupcia sopky Hunga Tunga. Katastrofa si podľa doterajších informácií vyžiadala štyri obete, uviedol spravodajský server BBC.
Personál nepošlú
Koordinátor pomoci OSN pre krízové situácie Jonathan Veitch spresnil, že dráha "je vyčistená, ale zatiaľ sa nepoužíva". Dodal, že štát Tonga by od štvrtka mohol prijímať pozastavené lety z Austrálie a Nového Zélandu.
Austrália a Nový Zéland majú už niekoľko dní pripravené vojenské dopravné lietadlá C-130 naložené zásobami, no ich odlet sa opakovane odďaľoval.
Miestne úrady na Tonge boli totiž schopné vyčistiť za deň len asi sto až dvesto metrov pristávacej dráhy.
AFP pripomenula, že častice popola predstavujú hrozbu pre moderné prúdové lietadlá, a to aj tým, že sa topia a hromadia v motoroch.

OSN podľa agentúry Reuters uviedla, že na Tongu možno pošle len materiálnu podporu, nie personál, aby na súostrovie nezaniesla chorobu Covid-19.
Tonga je jednou z mála krajín na svete, ktorá nemá žiadne prípady nákazy koronavírusom. Veitch podľa Reuters vyhlásil, že Spojené národy budú väčšinu humanitárnych operácií riadiť na diaľku a na Tongu zrejme nepošlú svojich zamestnancov.
"Domnievame sa, že budeme schopní vyslať svoje lety so zásobami. Ohľadne letov s personálom si nie sme istí, pretože Tonga má veľmi prísnu covidovú politiku," povedal Veitch. Podľa neho by zavlečenie nákazy na súostrovie znamenalo katastrofu, hoci 90 percent tamojšieho dospelého obyvateľstva je zaočkovaných.
"Sú ako na mnohých ďalších pacifických ostrovoch veľmi opatrní, čo sa týka otvárania hraníc, kvôli predošlým epidémiám chorôb v Tichom oceáne, ktoré tu vyhladili celé komunity," povedal Veitch. OSN má na Tonge 23 svojich ľudí a pôsobia tu aj ďalšie medzinárodné mimovládne organizácie.
Priorita je popol
Vulkanický popol tiež znečistil zdroje pitnej vody. Vodu, potraviny, zdravotnícky materiál a ďalšiu pomoc vezú na Tongu vojenské lode, ktoré vyplávali z Nového Zélandu a Austrálie.
"Doplávať na Tongu trvá približne tri až štyri dni," povedal BBC novozélandský minister obrany Peeni Henare.
Celkový počet obetí ani rozsah škôd na Tonge stále nemožno presne určiť, pretože výbuch poškodil aj komunikačné kanály vrátane kľúčového podmorského kábla. Jeho oprava potrvá najmenej štyri týždne.

Spojenie s Tongou od erupcie čiastočne obnovili cez niekoľko satelitných telefónov na veľvyslanectvách v hlavnom meste Nuku'alofa.
Telekomunikačná firma Digicel má dnes sprevádzkovať dočasnú sieť 2G, ktorá bude prednostne fungovať pre hovory a správy SMS.
Očakáva sa však, že spojenie bude obmedzené a nepravidelné a pokryje zhruba desať percent bežnej kapacity, píše sa vo vyhlásení novozélandskej diplomacie.