HONGKONG. Testovanie domácich zvierat v Hongkongu odhalilo ohnisko koronavírusu. Stopy viedli k zamestnancovi jedného z obchodov.
Úrady oznámili, že pozitivitu na koronavírus vykázalo 11 škrečkov. Následne nariadili "humánnu" likvidáciu 2 000 škrečkov a zastavili ich dovoz a predaj, napísala agentúra Reuters.
Petícia za záchranu
Viac ako 23-tisíc ľudí podpísalo za jediný deň petíciu proti utrateniu týchto zvierat.
Rozhodnutie hongkonských úradov odsúdila aj Spoločnosť pre prevenciu týrania zvierat (SPCA) a kritizovala ho aj najväčšia miestna opozičná strana, ktorá upozornila, že politika "nerozlišujúceho zabíjania" len "znechutí verejnosť".
"Ak sa v budúcnosti nakazia mačky, psy alebo iné zvieratá, budú tiež cielene 'humánne odstránené'?" napísal na stránke Demokratickej strany na Facebooku Felix Chow, hovorca tejto strany za práva zvierat.
Jedna z obyvateliek Hongkongu v rozhovore pre miestny denník The Standard pripomenula nedávnu narodeninovú oslavu, na ktorej sa covidom nakazili viacerí vládni úradníci. "Zabijú aj všetkých ľudí infikovaných covidom a ich blízke kontakty?," pýtala sa táto chovateľka škrečka. Dodala, že "ak budú zabití všetci ľudia, ktorí sa zúčastnili na (spomínanej) oslave," odovzdá svojho škrečka vláde.
Ohnisko nákazy
Niekoľko hongkonských obchodov so zvieratami muselo zatvoriť a podstúpiť dezinfekciu.
Podľa hongkonskej ministerky zdravotníctva Sophie Chanovej treba konať obozretne, hoci neexistuje žiadny dôkaz, že sa vírus môže z domácich zvierat preniesť na človeka.
"Majitelia by mali dodržiavať hygienické zásady vrátane umývania rúk po dotýkaní sa zvierat, ich jedla alebo po manipulácii s ďalšími vecami. Zvieratá nebozkávajte," uviedol minister pre poľnohospodárstvo, rybolov a životné prostredie Leung Siu-fai.
Škrečky je potrebné utratiť, pretože sa v takom množstve nedajú dať do karantény a sledovať, dodal Leung.
Rozhodnutie hongkonských úradov však má aj niekoľko priaznivcov, upozornila AFP. Napríklad špičkový mikrobiológ a vládny poradca Yuen Kwok-yung ocenil v utorok takéto opatrenie ako "rozhodné" a "rozvážne". V stredu však v rozhovore pre miestny rozhlas priznal, že za tieto slová dostal "niekoľko e-mailov, ktorých autori ho posielali do pekla".
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v reakcii na otázku o utratení škrečkov v Hongkongu uviedla, že niektoré druhy zvierat môžu byť infikované koronavírusom a môžu reinfikovať ľudí. "Toto riziko zostáva nízke, ale je to niečo, čo stále monitorujeme," povedala Maria Van Kerkhove z WHO.
Všetci obyvatelia Hongkongu, ktorí si škrečka po 22. decembri 2021 zakúpili, ho musia odovzdať úradom.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Aktuálne opatrenia na Slovensku
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať pri pozitívnom teste na Covid-19