MOSKVA. Ľudskoprávne organizácie i ruská opozícia v pondelok pripomenuli, že uplynul rok od návratu a zadržania kritika Kremľa Alexeja Navaľného.
Ten vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti Facebook napísal, že svoj návrat do Ruska neľutuje a bude vo svojich politických aktivitách pokračovať.
K svojmu vyhláseniu pripojil aj fotografiu, na ktorej je vo väzenskej uniforme a v spoločnosti svojej manželky Julije.

Poďakoval za podporu
Navaľnyj pripomenul, že pred rokom mu nedovolili ani to, aby "ako slobodný človek prešiel po rodnej zemi čo len jeden krok, bol som zatknutý ešte pred hraničnou kontrolou" na moskovskom letisku Šeremetievo.
Citoval ďalej z románu Vzkriesenie od Leva Tolstého, kde sa píše, že "jediné miesto vhodné pre čestného človeka v Rusku je v súčasnosti väzenie".
Dodal, že to síce "znie pekne", ale "neplatilo to vtedy a už vonkoncom ani teraz", lebo v Rusku je "veľa čestných ľudí - desiatky miliónov. Je ich oveľa viac, ako sa bežne predpokladá".
Ale úrady – "odporné vtedy", v časoch Tolstého, "a teraz ešte viac" – nemajú strach z čestných ľudí, ale z tých, ktorí "sa úradov neboja, alebo sa možno aj boja, ale strach prekonávajú," píše Navaľnyj.
"Odpykal som si prvý rok vo väzení a chcem všetkým povedať presne to, čo som kričal na súde, keď ma viedli k väzenskému autu: Ničoho sa nebojte!" apeloval Navaľnyj.
"Načo žiť celý život v strachu a ešte sa nechať okradnúť, ak si všetko viete zariadiť inak - spravodlivejšie?" dodal Navaľnyj.
Zdôraznil, že Rusko "je naša krajina a inú nemáme. Jediný strach, ktorý by sme mali mať, je ten, že našu vlasť necháme vyplieniť bande klamárov, zlodejov a pokrytcov. Že sa bez boja, dobrovoľne, vzdáme našej budúcnosti aj budúcnosti našich detí". Na záver sa svojim priaznivcom poďakoval za podporu.
Obvinili ho za terorizmus
Navaľného (45) zatkli 17. januára 2021 krátko po vystúpení z lietadla po prílete z Nemecka, kde sa niekoľko mesiacov zotavoval z takmer smrteľnej otravy nervovoparalytickou látkou novičok, z ktorej viní Kremeľ.
Rusko odmietlo začať vyšetrovanie tohto prípadu, pričom sa odvolalo na nedostatok dôkazov a obvinilo Berlín, že odmieta byť nápomocný pri poskytovaní materiálov pre vyšetrovanie.
Navaľného následné odsúdenie na nepodmienečný trest väzenia vo februári minulého roka vyvolalo medzinárodné pobúrenie a nové sankcie Západu voči Moskve. Svetoví lídri i ľudskoprávni aktivisti naďalej požadujú politikovo prepustenie na slobodu.
On sám vo svojom dnešnom vyhlásení pripomenul, že nevie, kedy sa jeho väzenská odysea skončí, keďže mu v piatok oznámili, že jeho ďalšia kauza ide pred súd a ďalšia je "v poradí" - ide o obvinenie, že Navaľnyj je "extrémista a terorista".
Úrady zlikvidovali opozíciu
Bývalý ropný magnát, a medzičasom aj kritik Kremľa, Michail Chodorkovskij k výročiu Navaľného zadržania napísal, že po ňom nasledovala likvidácia opozície v Rusku tamojšími úradmi.
Pripomenul, že to bol rok vyhlasovania oponentov za "zahraničných agentov", "extrémistické skupiny", "nežiaduce organizácie" a rok vyháňania kritikov Kremľa do exilu.
"Výročie uväznenia Alexeja Navaľného je chvíľou, keď si opäť pripomíname Alexeja a všetkých politických väzňov a vyjadrujeme im našu podporu," zdôraznil Chodorkovskij, ktorý od svojho omilostenia a prepustenia z väzenia tiež žije mimo Ruska.
Organizácia Amnesty International tiež konštatovala, že za posledných 12 mesiacov "ruské úrady rozpútali voči Navaľnému a jeho podporovateľom bezprecedentnú kampaň represií, ktoré zlikvidovali "všetky zvyšky práva na slobodu prejavu a združovania" v krajine, informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).
Zamietli žalobu
Okresný súd v ruskom meste Petuški v pondelok zamietol žalobu opozičného politika Alexeja Navaľného proti nápravnému táboru č. 2 (IK-2) v Pokrove, ktorou sa domáhal vyplácania mzdy za prácu pre spravodajský web Kľuč. Navaľnyj má s týmto webom uzavretú pracovnú zmluvu.
Ako informoval televízny kanál Dožď, vedenie IK-2 svoj odmietavý postoj k Navaľného žiadosti zdôvodnilo tým, že odsúdení môžu pracovať iba na základe zmlúv, ktoré v ich mene uzatvorí väzenská správa. Keďže Navaľnyj uzavrel zmluvu sám, vyplácanie mzdy za odvedenú prácu mu bolo vedením IK-2 zamietnuté.
Administratíva IK-2 okrem toho o tri mesiace predĺžila klasifikáciu Navaľného ako väzňa náchylného k extrémizmu a terorizmu. Pre spravodajský web Novaja Gazeta to uviedol politikov právnik Vadim Kobzev.
Vlani v októbri riaditeľstvo IK-2 v Pokrove vyradilo Navaľného z registra väzňov so sklonmi k úteku, ale neskôr bol zaradený do registra odsúdencov náchylných k terorizmu a extrémizmu.
Samotný Navaľnyj túto zmenu kvitoval, pretože s ňou nie je spojené šikanovanie, akým bolo napr. pravidelné budenie alebo kontroly počas noci.