Káhira 2. júla (TASR) - Dvaja Egypťania, ktorí sú obžalovaní z účasti na minuloročných útokoch v turistických centrách na Sinajskom polostrove s 34 obeťami na životoch, dnes pred súdom v Ismajlíji vyhlásili, že sú nevinní.
Ich právnici informovali, že Muhammada Gabíra Sabbáha a Muhammada Abdalláha Rabáu bezpečnostné zložky po útoku bezdôvodne zadržali a vyšetrovatelia ich potom prinútili podpísať priznanie. Pred začiatkom pojednávania Sabbáh a Rabáa novinárom na svojich telách ukázali stopy po popáleninách a bitke.
Po otvorení procesu museli súdnu sieň opustiť všetci novinári a vojsť nedovolili ani rodinným príslušníkom. Účasť na pojednávaní sudca povolil len advokátom obžalovaných.
Vzhľadom na to, že advokáti namietali, že nedostali obžalobný spis, sudca pojednávanie odročil do 27. júna. Okrem toho súhlasil aj s ich návrhom, aby sa obžalovaní podrobili lekárskej prehliadke s cieľom dokázať ich tvrdenie, že sú vo väzbe vystavení mučeniu a zlému zaobchádzaniu.
Dnešné pojednávanie s údajnými páchateľmi bolo prvé od série útokov, ktorých terčom sa vlani 7. októbra stalo Izraelčanmi vyhľadávané turistické centrum Taba na pobreží Červeného mora. Medzi 32 obeťami teroristických útokov bolo aj 11 Izraelčanov, ďalších vyše sto ich bolo zranených. Explózie bombových náloží spôsobili aj veľké materiálne škody - napr. v Tabe bolo zničené jedno krídlo hotela Hilton.
So Sabbáhom a Rabáom je obžalovaný aj Muhammad Ahmad Sálih Flajfil, ktorý je však na úteku. Ďalším páchateľom bol aj Flajfilov brat, ktorý prišiel o život pri predčasnom výbuchu bombovej nálože, podobne ako aj Palestínčan Ajád Sáid Sálih.
Všetci žijúci páchatelia sú obžalovaní z terorizmu, nezákonného vlastnenia zbraní, výroby výbušnín, sprisahania s cieľom zabiť Egypťanov i cudzincov a z útoku na policajných činiteľov.
Generálny prokurátor Máhir Abdal Wahíd v marci, keď súd oboznamoval s prípadom, povedal, že obžalovaní Egypťania nepatrili do žiadnej teroristickej skupiny. Upresnil, že útoky boli reakciou na niektoré opatrenia Izraela namierené proti palestínskemu ľudu na okupovaných územiach.
Prípadom sa zaoberá najvyšší bezpečnostný súd, nie trestný senát, čo znamená, že proti konečnému verdiktu nebude možné odvolať sa. Jediná možnosť na zmenu trestu je požiadať prezidenta o milosť.
1 2 pel žab