Americká administratíva by v prípade ruského súhlasu s výstavbou NMD bola pripravená predbežne neprijímať pobaltské krajiny do NATO. Pre prezidenta Georgea W. Busha by to bol prijateľný kompromis, pretože rozširovanie NATO je až v dolnej časti zoznamu jeho priorít, uviedol Harknett.
Vybudovanie amerického protiraketového systému je už nepochybné, otázkou je len časový termín. Plne výkonný by tento protiraketový štít mohol byť až v časovom priestore siedmich rokov. Pretože podľa dohody o protiraketových strelách (ABM) výstavba protiraketového štítu nie je možná, bolo by treba dohodnúť novú zmluvu o kontrole zbrojenia.
Spojenými štátmi plánovaný systém protiraketovej obrany rozhodne odmieta Rusko a Čína, ale kritizujú ho aj niektoré spojenecké krajiny v NATO, medzi nimi aj Nemecko. Rusko vidí v pripravovanom protiraketovom štíte porušenie zmluvy ABM z roku 1972, ktorá je základom vojenskej rovnováhy medzi oboma krajinami.
Podľa politológa, ktorý pôsobí na univerzite v Cincinnati, sa súčasná americká zahraničná politika pohybuje medzi dvoma extrémami. Na jednej strane má Bushova vláda veľký záujem o regionálnu spoluprácu a preto podporuje vybudovanie európskej bezpečnostnej a obrannej politiky. Na druhej strane však v USA jestvuje aj istá obava z nezávislosti Európanov v bezpečnostných otázkach.