BRUSEL. Prvá podpredsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová zo skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) sa v utorok ujala funkcie dočasnej predsedníčky zákonodarného zboru EÚ po smrti doterajšieho predsedu europarlamentu Davida Sassoliho.
Sassoli (65) po "vážnych komplikáciách" v súvislosti s jeho imunitným systémom zomrel v noci z pondelka na utorok v nemocnici v talianskom meste Aviano.

Voliť predsedu budú 18. januára
"V súlade s rokovacím poriadkom bude vykonávať dočasné predsedníctvo prvý podpredseda parlamentu a to v dňoch pred voľbou nového predsedu," uviedol Európsky parlament v oficiálnom vyhlásení.
Metsolová v pondelok 17. januára otvorí januárové plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu v Štrasburgu minútou ticha na pamiatku zosnulého Sassoliho.
Už dávnejšie bolo naplánované, že voľba predsedu europarlamentu na druhú polovicu volebného obdobia (do eurovolieb v roku 2024) sa uskutoční v utorok 18. januára počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.
Favoritom na uvoľnenú funkciu je práve Metsolová, ktorá ešte vlani v októbri získala dôveru väčšiny poslancov z frakcie ľudovcov.
O túto pozíciu sa uchádza aj poľský europoslanec Kosma Zlotowski z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) a španielska poslankyňa Sira Regová z Konfederatívnej skupiny zjednotenej ľavice / Nordickej zelenej ľavice (GUE/NGL).
O čo sa pričinil David Sassoli
Zákonodarný zbor Európskej únie v utorok pripomenul, že parlament pod vedením Davida Sassoliho zohral významnú úlohu v úsilí o presadenie ambiciózneho dlhodobého rozpočtu EÚ a aj mechanizmu na podporu obnovy Únie po koronakríze.
Sassoli po vypuknutí pandémie ochorenia Covid-19 zaviedol mimoriadne opatrenia, ktoré Európskemu parlamenut umožnili vykonávať jeho úlohy a právomoci na základe zmlúv EÚ aj počas koronakrízy. Zároveň preukazoval solidaritu s ľuďmi, ktorých zasiahla pandémia.
“Domnievam sa, že tento projekt môžeme vybudovať na troch silných pilieroch: Európe, ktorá inovuje, Európe, ktorá chráni a Európe, ktorá inšpiruje.
„
V mestách, kde má Európsky parlament svoje pracoviská, poskytoval stravu charitatívnym organizáciám a prístrešie priamo v priestoroch europarlamentu ženám, ktoré sa stali obeťami domáceho násilia.
Zosnulý predseda europarlamentu v snahe poučiť sa z pandémie spustil za účasti poslancov rozsiahly proces reflexie, cieľom ktorého bolo prehodnotiť spôsob fungovania tejto inštitúcie a posilniť parlamentnú demokraciu na úrovni EÚ.
Sassoli ako presvedčený Európan vo svojom decembrovom prejave na summite EÚ zdôraznil, že to, čo Európa potrebuje, a potrebuje to najviac zo všetkého, je "nový projekt nádeje".
"Domnievam sa, že tento projekt môžeme vybudovať na troch silných pilieroch: Európe, ktorá inovuje, Európe, ktorá chráni a Európe, ktorá inšpiruje," vyhlásil Sassoli na svojom poslednom vystúpení pred šéfmi vlád a štátov EÚ.
Pohrebný obrad sa uskutoční v piatok 14. januára o 12:00 h miestneho času v rímskej bazilike Santa Maria degli Angeli.