BANJA LUKA, BRATISLAVA. Deviaty januárový deň je v Bosne citlivým dátumom. V roku 1992 v tento deň miestni Srbi vyhlásili svoju republiku, čím spustili krvavú občiansku vojnu so stotisíc obeťami, ktorá vyvrcholila masakrom v Srebrenici.
Na toto spomínajú bosnianski moslimovia, keď vidia, ako ich krajania srbskej národnosti aj po tridsiatich rokoch uctievajú tento deň a označujú ho za začiatok svojej štátnosti. Oslavy sa odohrávali aj tento rok napriek tomu, že bosniansky ústavný súd ich dávnejšie zakázal.
Ulicami najväčšieho bosniansko-srbského mesta Banja Luka pochodovali aj príslušníci bezpečnostných zložiek, spievali sa nacionalistické piesne oslavujúce Republiku Srbskú ako štát kresťanského dedičstva. Nechýbali útoky na Bosniakov, moslimov žijúcich v Bosne.
Bez štátu nie je sloboda
Oslavy prichádzajú v osobitne citlivom období, keď sa najmä srbská časť bosnianskej politickej reprezentácie vyhráža, že opustí základné piliere suverenity štátu – spoločné ozbrojené zložky, prokuratúru či daňový systém.

"Srbský ľud nebude mať slobodu, kým nebude mať vlastný štát," povedal počas osláv Milorad Dodik, bývalý prezident Republiky Srbskej, ktorý ju teraz zastupuje v trojčlennom predsedníctve Bosny a Hercegoviny.
Bosniansky politický systém vznikol Daytonskou dohodou v roku 1995, ktorá ukončila občiansku vojnu. Vytvorila štát dvoch autonómnych území, Republiky Srbskej a Federácie Bosny a Hercegoviny, v ktorej žijú miestni moslimovia -Bosniaci - a Chorváti. Osobitný štatút má dištrikt Brčko.
Tento systém síce priniesol na desaťročia mier, no do veľkej miery brzdí pokrok. Na zásadných rozhodnutiach sa totiž musia zhodnúť zástupcovia všetkých troch komunít.