BANGKOK. Na vrchole prodemokratických protestov v Thajsku mladí aktivisti usporiadali v Silome, bangkockej štvrti známej nočnými klubmi pre gejov, fiktívnu módnu prehliadku.
Jedným z modelov, ktorý sa 29. októbra 2020 prešiel po pomyselnom červenom koberci, bol šestnásťročný Sainam. Na sebe mal čierny crop-top podobný tomu, v ktorom bol thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón odfotografovaný pri svojej ceste v Nemecku a vo Švajčiarsku, uviedol denník Financial Times.

Sú obvinení za urážku kráľa
Módna prehliadka nazvaná People's Catwalk bola satirickým predstavením namiereným proti kráľovej dcére, ktorá ako módna návrhárka organizovala v ten istý večer prehliadku v inej časti Bangkoku.
Išlo o jednu z mnohých demonštrácií zvolaných v druhej polovici roka 2020, pri ktorých mladí Thajčania požadovali obmedzenie právomocí kráľa, ktoré boli doteraz len zriedka spochybňované.
Demonštranti kritizovali zákon o urážke kráľa, na základe ktorého môže byť očierňovanie, urážanie či ohrozovanie členov kráľovskej rodiny potrestané až 15 rokmi väzenia.
Sainam teraz patrí k množstvu ľudí, ktorí čelia obvineniu z urážky kráľa v súvislosti s prehliadkou a tiež s incidentom, pri ktorom protestujúci postriekali farbou kráľov portrét.
Dvadsaťdvaročná Džatupchon Seungová bola obvinená po tom, čo sa na módnej prehliadke objavila v ružových šatách s listovou kabelkou, čím pripomenula modely, ktoré nosí kráľova manželka Sutchida.
Súd zakázal diskusiu o reforme monarchie
Thajské úrady zasahujú proti politickému disentu a slobode prejavu najprísnejšie za posledných niekoľko rokov a situácia sa stále zhoršuje, uvádzajú organizácie pre ľudské práva.
V novembri thajský ústavný súd de facto zakázal ďalšiu diskusiu o reforme monarchie a úrady varovali médiá, aby o tejto téme neinformovali.
Úrady tiež zamietli prepustenie na kauciu niektorým aktivistom, iným potom zabavili pasy.
Armádou podporovaná vláda premiéra Prajutcha Čan-Oču tiež schválila návrh zákona o mimovládnych organizáciách, ktorý by mohol týmto organizáciám zamedziť pracovať v Thajsku, uviedla Amnesty International.
"Miera útlaku je na novom maxime," vyhlásil Sunaj Pchasuk z organizácie Human Rights Watch.
“Miera útlaku je na novom maxime.
„
Hovorca thajskej vlády uviedol, že síce chápe obavy mimovládnych organizácií, je ale tiež potrebné, aby sa organizácie v tomto sektore správali "zodpovedne a transparentne".
Organizácia Thajskí právnici pre ľudské práva, ktorá reprezentuje niektorých ľudí obvinených z porušenia zákona o urážke kráľa, vrátane mladistvých, uviedla, že za posledný rok sa zaoberala 164 prípadmi, ktoré sa týkali 168 osôb. To je podľa nej doteraz najvyšší počet káuz, s ktorými sa za rok stretla.
Podľa organizácií pre ľudské práva a aktivistov protesty, pri ktorých si demonštranti obliekli crop-topy, ťali do živého. Sedem ľudí, vrátane vodcu protestov Parita Čivaraka a dvoch sedemnásťročných aktivistov, bolo obvinených z urážky kráľa, keď si pri ďalšej demonštrácii v obchodnom centre v Bangkoku v decembri 2020 znova obliekli crop-topy. Na chrbte a na bruchu mali pritom nápisy proti monarchii.
V prvých rokoch vlády kráľa Vatčirálongkóna, ktorý nastúpil na trón po smrti svojho otca Pchúmipchona Adundéta v roku 2016, nepadli v Thajsku žiadne obvinenia z urážky kráľa.
To sa však zmenilo v roku 2020, keď mladí aktivisti šokovali tradicionalisticých Thajčanov požiadavkou, aby premiér Čan-Oča rezignoval a aby boli obmedzené kráľove právomoci a tiež príspevky daňových poplatníkov na podporu monarchie.
Odfotografovali ho v cyklistickom crop-tope
V októbri minulého roka demonštranti pochodovali k nemeckému veľvyslanectvu v Bangkoku s požiadavkou, aby Berlín začal vyšetrovanie, či kráľ nevládne Thajsku z nemeckej pôdy.
Okrem politických požiadaviek vodcovia protestov na niektorých demonštráciách parodovali členov kráľovskej rodiny.
Čivarak si obliekol odev, ktorý podľa všetkého zosmiešňoval kráľovnú Sutchidu aj kráľovnú matku Sirikit, zatiaľ čo ďalší demonštranti sa začali pravidelne na protestoch objavovať v crop-topoch.
Thajský kráľ vo svojej vlasti vystupuje na verejnosti v uniforme alebo v obleku. V Európe ho ale pri bicyklovaní odfotografovali v crop-tope odhaľujúcom brucho. Thajčania snímky zdieľali na internete, hoci niektorí priaznivci monarchie tvrdia, že fotografie boli falošné.
V novembri thajské úrady vyhostili z krajiny Francúza Yana Marchala, ktorý v Thajsku dlhodobo žil, a označili ho za nebezpečenstvo pre thajskú verejnosť.
Marchal, ktorý vie thajsky, umiestnil na internet satirické videá, v ktorých si robil žarty z premiéra Prajutcha Čan-Oči a ďalších thajských osobností. Na jednom z nich vystupuje v crop-tope a naráža na dlhé pobyty kráľa v Nemecku.