NOUR-SULTAN. Situácia v Kazachstane je podľa tamojšieho bezpečnostného výboru pod kontrolou a stabilizovaná. V najväčšom meste Almaty, ktoré bolo minulý týždeň ohniskom nepokojov a protivládnych demonštrácií, sa začalo rozoberanie barikád.
Ministerstvo vnútra dnes oznámilo, že pri protestoch bolo zatknutých 7 939 ľudí. Podľa neoficiálnych údajov z predchádzajúcich dní prišlo o život viac ako 160 ľudí.
Nepokoje sa začali na začiatku roka kvôli prudkému zdraženiu skvapalneného plynu, ktoré postihlo mnohých motoristov.
Najhoršia vlna násilia v Kazachstane
Bezpečnostný výbor vo svojom dnešnom vyhlásení uviedol, že sa podarilo neutralizovať "ohniská teroristických hrozieb" a situácia je pod kontrolou.
Agentúra Reuters píše o udalostiach z minulého týždňa ako o "najhoršej vlne násilia" v Kazachstane. Pôvodne pokojný protest proti zdražovaniu prerástol v násilie.
Minulý týždeň sa ľudia v niektorých mestách zmocnili vládnych budov a zapálili ich. Úrady v Kazachstane hovoria o "extrémistoch a teroristoch", medzi ktorými boli podľa nich aj cudzinci.
"Domnievam sa, že išlo o sprisahanie, do ktorého boli zapojené domáce a určite zahraničné ničivé sily," vyhlásil v pondelok v televíznom rozhovore štátny tajomník Jerlan Karin bez toho, aby niekoho menoval.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev označil dni historických nepokojov za pokus o štátny prevrat a prisľúbil, že tamojšie bezpečnostné zložky nebudú nikdy strieľať do pokojných demonštrantov.
"K protestom sa pridali ozbrojení militanti, ktorí čakali v zákulisí na príležitosť. Hlavný cieľ bol zrejmý - podkopanie ústavného poriadku, zničenie vládnych inštitúcií a uchvátenie moci. Bol to pokus o štátny prevrat," vyhlásil Tokajev, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.
Kazašský prezident tvrdí, že za násilnosťami stoja militanti zo Strednej Ázie, Afganistanu a Blízkeho východu.
Misia jednotiek Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), ktoré boli vyslané do Kazachstanu na Tokajevovu žiadosť, potrvá dovtedy, "kým sa situácia úplne nestabilizuje".
Vyhlásili štátny smútok
Medzi zatknutými je aj bývalý premiér a šéf kontrarozviedky Karim Masimov. Prezident Kasym-Žomart Tokajev minulý týždeň rozpustil vládu a povolil polícii a armáde strieľať do demonštrantov.
Ruské a miestne médiá v nedeľu s odkazom na zdravotníkov uviedli, že o život prišlo 164 ľudí. Polícia ani ministerstvo zdravotníctva však tento údaj nepotvrdili. Potvrdená je smrť 16 členov bezpečnostných síl.
V uliciach Almaty sa podľa agentúry TASS začalo rozoberanie barikád a štátne vlajky sú spustené na pol žrde. Na dnešok bol v krajine vyhlásený štátny smútok.
Lietadlá ruskej armády prepravili cez víkend z Almaty do Ruska asi 1500 Rusov, ktorí si priali z Kazachstanu odcestovať.