ALMATY. Spálené autá a domy, kaluže krvi na zemi. Po niekoľkých dňoch nepokojov sa obyvatelia Almaty, ekonomického hlavného mesta Kazachstanu, v malých skupinkách nesmelo odvážili vyjsť na ulicu a uvideli výjavy, ktoré považovali za nepredstaviteľné, píše agentúra AFP.
Najväčšie mesto štátu sa premenilo na bojové pole, stavebné stroje rovnajú betónové bloky na zriadenie kontrolných stanovíšť v oblastiach, kde dochádza k najprudším stretom medzi demonštrantami a políciou, opisujú reportéri AFP.
Náhle sa ozýva streľba, keď bezpečnostné sily vypálili do vzduchu, aby rozohnali prizerajúcich, ktorí sa zhromaždili pri kontrolnom stanovišti. Chceli si pozrieť a vyfotografovať obhorené vozidlo. "Rozíďte sa!" kričí policajt.
"Som len obyčajný obyvateľ mesta. Chcel som vidieť, čo sa s mojím mestom deje," hovorí 47-ročný Gavit, ktorý radšej nechcel uviesť svoje priezvisko.
Najväčšia stredoázijská krajina s 19 miliónmi obyvateľov, v ktorej už viac ako tri desaťročia vládne autoritársky režim, bola dlho spájaná s bohatými prírodnými zdrojmi a stabilitou.

Pokoj však narušili nedeľné protesty v regiónoch proti rastúcim cenám plynu, ktoré sa rozšírili do veľkých miest vrátane Almaty, kde prerástli v násilné nepokoje. V Almaty si stredajšie a štvrtkové strety podľa úradov vyžiadali desiatky mŕtvych.
Bezpečnostné zložky proti výtržníkom, ktorí vtrhli na radnicu a do prezidentského paláca a zapálili ich, použili ostré náboje. V piatok sa situácia javila ako relatívne pokojná, ale na dôkaz pretrvávajúceho napätia občas zazneli výstrely.
V obchodnej štvrti, kde majú teraz všetky banky zatvorené, polícia zastavuje a prehľadáva tých niekoľko málo áut, ktoré prechádzajú. Ich vodiči povinne čakajú s rukami za hlavou a môžu sa len nervózne prizerať.
O kúsok ďalej dobrovoľníci s chirurgickými rúškami na tvári a páskami na rukách vytvorili z lavičiek a kovových zátaras improvizované kontrolné stanovište, kde triedia vozidlá. "Kto ste? Dúfam, že nechcete rabovať. Kde je polícia?" hovorí so strachom v hlase vodič, ktorý k hliadke práve prišiel.
Jeden z dobrovoľníkov agentúre AFP povedal, že sa rozhodol prísť kvôli výzve na sociálnych sieťach. Úrady v nej žiadali o pomoc s ochranou mesta pred výtržníkmi, z ktorých niektorí sa zameriavajú na supermarkety, lovecké obchody a záložne, kde chcú získať zbrane alebo lúpiť.
"Chcem mestu pomáhať. Udalosti troch alebo štyroch posledných dní sú strašné," hovorí zamestnanec banky Aziz Baltabajev. "Malo by to uštedriť lekciu ľuďom aj vláde," dodáva.
O niekoľko minút neskôr na miesto prichádzajú stavebné stroje, ktoré lavičky na kontrolnom stanovišti nahradili betónovými blokmi.
Otvorené obchody sú skôr výnimkou a ľudia začínajú mať obavy, ako si zaobstarajú zásoby. Uprostred obchodov s rozbitými výkladmi sa ešte nájde niekoľko otvorených obchodov s potravinami, regály sú ale takmer prázdne. Niekde už nemajú ani základné jedlo ako je chlieb.
Obyvatelia sa nahrnuli k niekoľkým málo čerpacím staniciam, ktoré v piatok znovu otvorili. Tvorili sa dlhé rady. V prevádzke opäť bola aj hŕstka reštaurácií.
Pred reštauráciou s rýchlym občerstvením sa prizerajúci snaží overiť zvesti o stretoch medzi vojakmi a demonštrantami za mestom, alebo si rozprávajú, čo sa komu prihodilo neblahého. "Začiatkom týždňa som dal telefón do záložne. Obchod ale medzitým vykradli. Myslím, že už svoj telefón nikdy neuvidím," hovorí Almas.
Zatkli bývalého šéfa tajných služieb
- Pre podozrenie z velezrady zatkli v Kazachstane bývalého šéfa kontrarozviedky Karima Masimova. Napísala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na sobotné oznámenie Výboru národnej bezpečnosti, na ktorého čele stál Masimov od roku 2016 až do stredy tohto týždňa. Masimov, blízky spolupracovník prvého prezidenta nezávislého Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva, bol v rokoch 2007–2012 a 2014–2016 aj predsedom kazašskej vlády. Funkcie šéfa domácich tajných služieb bol zbavený počas turbulentných udalostí, keď do vládnych budov v kazašskom najväčšom meste vtrhli tento týždeň demonštranti protestujúci proti režimu.