Krakov 1. júla (TASR) - Krakovská továreň Emalia, kde Oskar Schindler počas druhej svetovej vojny pred holokaustom ochránil vyše tisíc židov, sa zmení na multimediálne múzeum venované životu tohto podnikateľa, ktorého v 90. rokoch preslávil film amerického režiséra Stevena Spielberga.
Poľské ministerstvo kultúry na projekt, ktorý by mal byť zavŕšený koncom roka, vyčlenilo milión eur, informovala dnes hovorkyňa rezortu Halina Pijanowska.
Časť továrne na krakovskej periférii Podgorze je možné navštíviť aj teraz, a to vrátane Schindlerovej pracovne. Sú tam vystavené projekty budúceho múzea, ale aj dobové fotografie či zábery z nakrúcania Spielbergovho filmu.
V budúcom múzeu budú multimediálne expozície o Schindlerovom živote, ale hlavne svedectvá zachránených židov - v ich sumarizácii chcú poľskí odborníci spolupracovať so Spielbergom založenou Shoah Foundation a jeruzalemským múzeom Jad Vašem.
Od roku 1993, keď sa v kinách objavil Schindlerov zoznam, si návštevu továrne Emalia do zoznamu pamätihodností, ktoré by radi navštívili, zaraďujú stovky návštevníkov Krakova.
Židovskí väzni v Schindlerom spravovanej továrni vyrábali smaltované hrnce a panvice, neskôr muníciu pre nemeckú armádu, vďaka tomu mohol podnikateľ svojich robotníkov označiť za nevyhnutných pre nemeckú ríšu. Neskôr Schindler výrobu presťahoval na Moravu, odkiaľ pochádzal.
Po vojne Schindler s manželkou Emiliou emigroval do Argentíny, ale v roku 1958 sa vrátil do Nemecka, kde v roku 1974 zomrel. Pochovaný je na vlastné želanie v Jeruzaleme. Jeho žena zomrela v roku 2001.