ALMA-ATA. Vo všetkých regiónoch Kazachstanu bol z veľkej časti obnovený ústavný poriadok, povedal v piatok ráno prezident Kasym-Žomart Tokajev. Miestne zložky majú podľa neho situáciu v krajine pod kontrolou.
S účastníkmi nepokojov nebude kazašský prezident vyjednávať a polícii a vojakom dovolil strieľať bez varovania.
Počas "špeciálnych operácií" bezpečnostných síl bolo v Kazachstane zadržaných približne 3000 ľudí, 26 prišlo o život a ďalších 18 bolo zranených, uviedla v piatok tlačová služba kazašského ministerstva vnútra.
Situáciu je už takmer pod kontrolou
Situácia v Almate je stále zložitá. Námestník primátora mesta Akim Jeržan Babakumarov potvrdil, že vo štvrtok došlo v oblasti Námestia republiky k zhoršeniu situácie. V najväčšom kazašskom meste pokračuje streľba, mŕtvi ležia na uliciach, píše agentúra TASS.
"Streľba v oblasti námestia Republiky v Almate neutícha. Sú tu mŕtvi. Ležia priamo na uliciach. Je vidieť niekoľko rozstrieľaných áut, prinajmenšom v dvoch z nich sú telá," informuje TASS s tým, že v ďalších častiach mesta panuje relatívny pokoj výstrely zaznievajú len vzácne.
Na námestí sú podľa agentúry Reuters vojaci a obrnené transportéry, o niekoľko stoviek metrov ďalej videli spravodajcovia mŕtvolu v ťažko poškodenom civilnom aute.
Všetky budovy štátnych úradov v Almate kontrolujú vojaci, uviedol vojenský veliteľ zásahu vo veľkomeste generál Kanat Tajmerdenov. Veliteľ vyzval ľudí v meste, aby prísne dodržiavali ustanovenia výnimočného stavu a zákaz vychádzania vo večerných a nočných hodinách. V meste totiž ďalej pokračuje "protiteroristická operácia". Úrady označujú účastníkov protestov za "teroristov" a "extrémistov" či "banditov".
Pri zásahoch proti demonštrantom zahynulo podľa ministerstva vnútra doteraz 18 príslušníkov bezpečnostných zložiek a 748 ich bolo zranených.
Pomoc zo zahraničia
Kazašský prezident potvrdil, že v piatok začali prichádzať jednotky zjednoteného mierového kontingentu vojsk Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), aby "pomohli dať všetko do poriadku".
"Tento kontingent prišiel na obmedzený čas, aby vykonával najmä funkcie istenia a ochrany strategických objektov," povedal Tokajev v piatok na stretnutí štábu pre boj s terorizmom.
Tokajev vyhlásil, že operácie "proti teroristickým aktivitám" v Kazachstane budú "pokračovať až do úplného zničenia militantov".
Prezident v piatok dovolil polícii a vojsku strieľať bez varovania. Uviedol tiež, že s účastníkmi nepokojov nebude vyjednávať. Označil ich za zločincov, vrahov a teroristov. "Tí, ktorí sa nevzdajú, budú zlikvidovaní," povedal v piatok v televíznom príhovore.
Tokajev sa tiež poďakoval ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi za to, že zareagoval na jeho prosbu o pomoc s nastolením poriadku v krajine.
Kazašský prezident už skôr uviedol, že ústavný poriadok v krajine bol v podstate obnovený vo všetkých regiónoch. "Miestne úrady majú situáciu pod kontrolou. Ale teroristi naďalej používajú zbrane a poškodzujú majetok občanov," povedal.

Nazarbajev mal ujsť z krajiny
Krajinu už údajne opustil aj bývalý prezident Nursultan Nazarbajev. S odvolaním sa na svoje zdroje to napísal na svojom telegramovom účte kazašský spravodajský web Orda.kz.
Prvý prezident Kazachstanu údajne odišiel z krajiny spolu so svojimi dcérami a ich rodinami. V Kazachstane vraj zostal iba jeho starší brat Bolat Nazarbajev.
V príspevku si šéfredaktor Orda.kz tiež všíma, že v oficiálnych vyhláseniach sa prestalo uvádzať hlavné mesto pod názvom Nur-Sultan. Tento nový názov pre Astanu na počesť prvého prezidenta krajiny jednomyseľne schválil kazašský parlament pred tromi rokmi.
Šéfredaktor Orda.kz dodáva, že štátne orgány ani štátne médiá od začiatku súčasnej politickej krízy v krajine nespomínajú meno bývalého prezidenta a nehovoria ani o tom, čo sa s ním stalo. V meste Taldykorgan v stredu dav strhol sochu Nazarbajeva.
Osemdesiatjedenročný Nazarbajev bol v stredu svojím nástupcom Tokajevom zbavený funkcie predsedu republikovej Bezpečnostnej rady. Túto funkciu momentálne zastáva Tokajev. Nazarbajev ako prezident stál na čele Bezpečnostnej rady takmer 30 rokov a od roku 2019, keď odišiel z postu hlavy štátu, to bola jeho posledná "nereprezentatívna funkcia".
Internet je stále obmedzený
Obyvatelia Almaty majú stále problémy s prístupom na internet, informovala v piatok agentúra Interfax.
Štátny kanál Chabar 24 vo štvrtok informoval, že Kazachstan dočasne obmedzil prístup na internet, "aby zaistil bezpečnosť".
Vo štvrtok večer bol prístup na internet obnovený, no o dve hodiny neskôr v mestách Nur-Sultan a Almata opäť "vypadol" a v Almate nefungoval ani v piatok ráno. Nedajú sa ani prijímať správy odoslané zo zahraničia prostredníctvom messengerov.
Situácia v Kazachstane sa vyhrotila 2. januára, keď sa v Žanaozen na západe krajiny začali zhromaždenia proti prudkému zvýšeniu cien skvapalneného plynu. Tie potom prerástli do masívnych protestov po celej krajine s ekonomickými a politickými požiadavkami.
V dňoch 4. a 5. januára došlo v Almate k stretom demonštrantov s bezpečnostnými silami, ktoré si vyžiadali obete na životoch a zranených. V stredu bola odvolaná vláda. V krajine platí výnimočný stav.