WASHINGTON. Vo veku 112 rokov zomrel v stredu najstarší americký veterán druhej svetovej vojny Lawrence Brooks. Oznámilo to Národné múzeum druhej svetovej vojny v meste New Orleans v americkom štáte Louisiana, informovala vo štvrtok agentúra AFP.
Múzeum bude navždy uchovávať spomienky, ktoré sme zdieľali s Brooksom, uviedol vo vyhlásení jeho prezident Stephen Watson. "Bol to milovaný priateľ, muž veľkej viery a mal láskavého ducha, ktorým inšpiroval ľudí okolo seba," dodal.
Brooks bol najstarším z približne 240 000 amerických veteránov, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne a sú nažive.
Brooks sa narodil 12. septembra 1909 v malom mestečku v Louisiane v čase rasovej segregácie a bol jedným z 15 detí afroamerickej rodiny. V roku 1940 bol odvedený do armády, kde vstúpil do 91. ženijného práporu, prevažne afroamerického. Bol nasadený v Austrálii, Novej Guinei a na Filipínach. Počas svojej služby slúžil ako kuchár belošských dôstojníkov.
Hoci bol ďaleko od frontovej línie, mal dva zážitky blízke smrti: keď sa lietadlu, v ktorom prevážal zásoby, minulo palivo nad oceánom, a keď japonský ostreľovač zastrelil amerického vojaka len pár metrov od miesta, kde Brooks stál.
Brooks bol demobilizovaný v roku 1945. Nemal úžitok z nariadenia, ktoré umožňovalo veteránom študovať na univerzite zadarmo, pretože afroamerickí veteráni boli z tejto politiky vylúčení.
Svoje vojnové spomienky neskôr vyrozprával múzeu v New Orleans, kde sa stal stálicou. Každý rok tam oslavoval svoje narodeniny, doplnené vojenskými poctami a jazzovými kapelami.
Brooks vo svojich svedectvách uviedol, že v austrálski vojaci sa k nemu správali oveľa lepšie ako jeho "bieli ľudia". V americkej armáde bola totiž rasová segregácia prítomná; afroamerickí vojaci napríklad nesmeli zdieľať stan ani jesť pri jednom stole so svojimi belošskými spolubojovníkmi, dodala AFP.