NURSULTAN. Rusko vyslalo svojich výsadkárov do Kazachstanu ako súčasť mierových síl vojenskej aliancie bývalých sovietskych republík, ktoré majú prispieť k upokojeniu situácie v stredoázijskej krajine zmietanej nepokojmi.
Vojenské transportné lietadlá prepravujú ruské výsadkové oddiely do krajiny a prvé jednotky už pristúpili k plneniu stanovených úloh, uviedla ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na sekretariát Rady kolektívnej bezpečnosti (ODKB).
"Mierové sily Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti boli vyslané do Kazachstanu na obmedzené časové obdobie s cieľom stabilizácie a normalizácie situácie," uviedla ODKB vo vyhlásení, ktoré zverejnila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
Do Kazachstanu boli vyslané ruské, bieloruské, arménske, tadžické a kirgizské jednotky. Vo vyhlásení sa však nešpecifikuje presný počet vojakov, ktorí do Kazachstanu smerujú.
Hlavnou úlohou je podľa sekretariátu chrániť dôležité štátne a vojenské zariadenia a pomáhať kazašským silám pri nastolení poriadku.
Polícia hovorí o zlikvidovaných útočníkoch
Na námestí pred úradom starostu v kazašskom meste Almaty vypukla vo štvrtok intenzívna prestrelka medzi vojakmi a ozbrojenými osobami.
"Vojaci dorazili na námestie a začali likvidovať výtržníkov. Prebieha intenzívna streľba," informoval reportér TASS.
O život prišlo najmenej 12 policajtov, 353 utrpelo zranenia, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na štátnu televíziu. Bezpečnostné zložky zadržali približne 2 000 ľudí.

O prípadných obetiach na strane demonštrujúcich kazašské úrady neinformujú. Policajná hovorkyňa v Almaty však hovorila o "likvidácii" desiatok ľudí útočiacich na vládne budovy v tomto meste.
Niektoré zahraničné médiá to interpretujú ako potvrdenie, že strety si vyžiadali aj desiatky mŕtvych medzi demonštrantami.
Ľudí vyzvali, aby nevychádzal z domu
Vojenské veliteľstvo v Almaty v noci na štvrtok oznámilo, že bezpečnostné sily v meste započali protiteroristickú akciu. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v stredu totiž vyhlásil, že na čele nepokojov stoja "teroristi".
Azirbeková tak vo štvrtok upozornila na to, že protiteroristická akcia stále prebieha v časti Almaty, v ktorej sa nachádzajú úradné budovy, a vyzvala obyvateľov aj návštevníkov mesta, aby sa vyhýbali nebezpečenstvu a ostali doma.
Internetové stránky kazašských vládnych úradov vrátane webovej stránky prezidenta neboli v noci na štvrtok prístupné.
Mnohé vládne webové stránky už v priebehu stredy nefungovali, ale večer boli opäť prístupné. Neskôr došlo k výpadku. Mimo prevádzky sú aj stránky ministerstiev, mestských úradov, letísk či policajných oddelení. Mesto Almaty nemá v súčasnosti žiadne internetové pripojenie.
Do krajiny smerujú mierové sily
Agentúra TASS pripomenula, že 2. januára vypukli v Mangystauskej oblasti protesty proti vysokým cenám pohonných látok. O dva dni neskôr sa nepokoje rozšírili do Almaty a ďalších miest.
Úrady hlásili niekoľko mŕtvych a stovky zranených na strane bezpečnostných zložiek a ďalšie stovky zranených na strane civilistov.
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v stredu vyhlásil, že na čele nepokojov stoja "teroristi". Tí sa podľa neho zmocnili na letisku v meste Almaty niekoľkých lietadiel. Tokajev požiadal o pomoc Organizáciu zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), ktorá sa rozhodla vyslať do Kazachstanu svoje mierové sily.
"Vzhľadom na prejav prezidenta Kazachstanu Kasyma-Žomarta Tokajeva a vzhľadom na ohrozenie národnej bezpečnosti a suverenity Kazašskej republiky, spôsobené najmä zásahmi zvonka, Rada kolektívnej bezpečnosti v súlade s článkom 4 zmluvy o kolektívnej bezpečnosti rozhodla o vyslaní kolektívnych mierových síl ODKB do Kazašskej republiky na obmedzené obdobie s cieľom stabilizácie a normalizácie situácie v tejto krajine," oznámil o štvrtok arménsky premiér Nikol Pašinjan.
Nepokoje pre vysoké ceny plynu
Počas masových protestov, ktoré prerástli do nepokojov, zahynulo podľa kazašského ministerstva vnútra osem príslušníkov miestnych bezpečnostných zložiek, pričom zranenia utrpelo ďalších 317 príslušníkov, píše ruská rozhlasová stanica Echo Moskvy. Polícia v Almaty v stredu tiež informovala o vyše 500 zranených civilistoch.
Vzhľadom na pretrvávajúce nepokoje v krajine v stredu vyhlásili výnimočný stav, ktorý platí na celom území Kazachstanu. Počas jeho trvania platí zákaz vychádzania od 23.00 h večer do 7.00 h ráno a sú zakázané akékoľvek hromadné akcie.
Protesty proti vysokým cenám pohonných látok – konkrétne skvapalneného ropného plynu (LPG) – trvajú v Kazachstane od začiatku tohto roka. Zvýšenie cien LPG je podľa demonštrantov nespravodlivé vzhľadom na skutočnosť, že Kazachstan je vývozcom plynu a ropy a má bohaté energetické zásoby, približuje AFP. Vláda zrušenie cenového stropu argumentovala tým, že nízka cena LPG je neudržateľná.