NURSULTAN. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil v celej krajine výnimočný stav.
Tie pôvodne začali ako protesty proti zdraženiu skvapalneného ropného plynu (LPG), lacnejšej alternatívy k benzínu.
Prezident pod tlakom demonštrácií odvolal vládu a už predtým tiež vyhlásil výnimočný stav v Alma-Ate a na západe Kazachstanu, kde sa protesty deň po Novom roku začali. Neskôr vyhlásil výnimočný stav aj v Nursultane, hlavnom meste stredoázijskej republiky.
Dav vtrhol na radnicu
Vyhlásenie výnimočného stavu v hlavnom meste nasledovalo podľa agentúr krátko po tom, čo dav v najväčšom meste Alma-Ata vtrhol do tamojšej radnice a zbil policajtov, ktorí bránili demonštrantom v útoku. Niektorí zobrali policajtom obušky a štíty.
Časť radnice podľa správ z miesta skončila v plameňoch, podobne ako sídlo prokuratúry a miestna pobočka vládnej strany.
Polícia zadržala už najmenej 200 ľudí. Prezident Tokajev v snahe upokojiť situáciu v krajine už prijal demisiu vlády premiéra Askara Mamina. Jeho právomoci bude do vytvorenia nového kabinetu vykonávať podpredseda vlády Alichan Smajlov, uvádza sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie.
K bezprecedentnej vlne nepokojov sa medzitým vyjadrilo ruské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré podľa svojho komuniké situáciu "pozorne sleduje" a vyzýva na "dialóg" zameraný na ukončenie nepokojov.
Počas protestov došlo aj k úmrtiam
Vyše 500 ľudí vrátane 130 žien a starších ľudí utrpelo zranenia počas masových protestov v kazašskom meste Alma-Ata, oznámil v stredu náčelník miestnej polície Kanat Tajmerdenov.
"Dnes mesto čelilo ďalším útokom extrémistov a radikálov. Prijímame nevyhnutné opatrenia na ochranu života a bezpečnosti občanov. Vyzývame tých, ktorí vyšli do ulíc, aby sa rozišli. Našim hlavným cieľom je nedopustiť ďalšie stupňovanie napätia a radikalizmu," uviedol Tajmerdenov pre kazašský portál Tengrinews.kz.
Podľa Tajmerdenova bolo počas nepokojov, ktoré v meste pretrvávajú už niekoľko dní, podpálených 120 vozidiel vrátane 33 sanitiek a požiarnych vozidiel, poškodených bolo tiež približne 120 obchodných priestorov, 180 stravovacích zariadení a 100 kancelárskych priestorov.
Náčelník polície preto vyzval obyvateľov, aby ostali doma, nepodliehali panike a nenechali sa vyprovokovať.
Pre nepokoje je okrem iného narušená prevádzka viacerých kazašských letísk. Podľa ruského rádia Echo Moskvy demonštranti v Alma-Ate vtrhli v stredu aj na miestne letisko, čo spôsobilo problémy s jeho prevádzkou.
Agentúra TASS informovala o odložení niekoľkých letov smerujúcich do Kazachstanu. Okrem letiska v Alma-Ate je prevádzka pre nepokoje narušená aj na letiskách v hlavnom meste Nursultan či v meste Aktua.
Prezident zbavil funkcie doterajšieho predsedu bezpečnostnej rady
Tokajev v stredu prisľúbil "tvrdú" odpoveď na masové protesty proti vysokým cenám pohonných látok. Zároveň uviedol, že v priebehu protestov prišlo aj k úmrtiam, informovali agentúry AFP, Reuters a TASS.
Tokajev sa v stredu už druhýkrát od začiatku masových protestov v Kazachstane prihovoril k občanom. Na začiatku svojho druhého príhovoru, ktorý vysielala miestna televízia, uviedol, že sa ujíma vedenie kazašskej bezpečnostnej rady.
"Ako hlava štátu a odnes aj predseda bezpečnostnej rady plánujem zasiahnuť tak tvrdo, ako to len bude možné... Som povinný chrániť bezpečnosť a pokoj našich občanov," uviedol Tokajev.
Prezident týmto vyhlásením zbavil funkcie doterajšieho predsedu bezpečnostnej rady, ktorým bol bývalý prezident Nursultan Nazarbajev.
Ten sa vzdal funkcie prezidenta v roku 2019, avšak ako predseda bezpečnostnej rady si zachoval svoj vplyv, ako aj isté privilégia – napríklad imunitu, ktorá ho chránila pred trestným stíhaním, pripomína AFP.
Tokajev vo svojom príhovore však uviedol, že plánuje ostať v hlavnom meste krajiny – v Nursultane –, pretože to je jeho ústavná povinnosť.
"Je mojou ústavnou povinnosťou zotrvať s národom. Spolu prekonáme túto čiernu epizódu v histórií Kazachstanu," vyhlásil Tokajev. Média však informovali o tom, že demonštranti ohrozujú aj prezidentovu rezidenciu v meste Alma-Ata.
Tokajev zároveň počas príhovoru odsúdil útoky demonštrantov na príslušníkov bezpečnostných zložiek, z ktorých niekoľkí podľa neho utrpeli zranenia alebo dokonca boli zabití. Kazašský prezident presný počet obetí protestov nešpecifikoval, uviedol však, že je ohrozená bezpečnosť všetkých obyvateľov mesta Alma-Ata.
Protesty v Kazachstane
Protest v Alma-Ate vypukol ešte v utorok večer. Polícia sa dav viac ako 5-tisíc ľudí pokúsila rozohnať slzotvorným plynom a omračujúcimi granátmi. Protesty pred pár dňami vypukli aj v ďalších mestách aj v Mangystauskej oblasti.
Úrady v Mangystauskej oblasti v reakcii na lokálne demonštrácie už v utorok večer oznámili, že obnovujú cenový strop (v prepočte 0,097 eura) za liter LPG.
Zvýšenie cien LPG je podľa demonštrantov nespravodlivé vzhľadom na skutočnosť, že Kazachstan je vývozcom plynu a ropy a má bohaté energetické zásoby, približuje AFP. Vláda zrušenie cenového stropu argumentovala tým, že nízka cena LPG je neudržateľná.