SOUL. Neznámy človek, ktorý cez víkend prekročil prísne stráženú hranicu z Južnej Kórey do KĽDR, bol pravdepodobne Severokórejčan, ktorý v roku 2020 utiekol cez rovnakú časť demilitarizovanej zóny na juh.
Podľa agentúry Reuters to dnes uviedlo juhokórejské ministerstvo obrany.
Utečencom môže byť gymnasta
Juhokórejské bezpečnostné zložky podozrivú osobu odhalili s pomocou sledovacieho zariadenia v sobotu vo východnej časti demilitarizovanej zóny, ktorá obe krajiny oddeľuje. Vojaci sa ju pokúsili zadržať, ale nenašli ju. Juhokórejský Zbor náčelníkov štábov (JCS) následne do KĽDR vyslal cez horúcu linku žiadosť o ochranu tohto človeka.
"Úrady predpokladajú, že táto osoba je severokórejský utečenec. Dostupné informácie teraz preverujú," napísalo vo vyhlásení juhokórejské ministerstvo obrany.
"Videonahrávky ukazujú, že muž mal podobný vzhľad a oblečenie ako človek, ktorý utiekol do Južnej Kórey v novembri 2020," povedal novinárom jeden z predstaviteľov ministerstva. Juhokórejská vláda si nemyslí, že by v tomto prípade išlo o špionáž, dodal.
Podľa juhokórejskej agentúry Jonhap je utečencom bývalý severokórejský gymnasta, ktorý predvlani v novembri preskočil vo východnej časti demilitarizovanej zóny pohraničnú bariéru, aby sa dostal do Južnej Kórey.
Vrátilo sa ich len tridsať
Od konca 90. rokov prebehlo podľa agentúry AP do Južnej Kórey asi 34-tisíc Severokórejčanov, aby sa vyhli chudobe alebo politickému útlaku vo vlasti.
Prevažná väčšina z nich však prišla cez Čínu alebo krajiny juhovýchodnej Ázie; prípady úteku cez demilitarizovanú zónu sú zriedkavé. Výnimočné sú aj prípady zbehnutia z Južnej Kórey do chudobnej a autoritárskej Severnej Kórey.

Juhokórejské ministerstvo obrany neoznámilo, z akého dôvodu sa podľa neho utečenec rozhodol cez víkend vrátiť do KĽDR.
Severná a Južná Kórea zostávajú od vojny v rokoch 1950-1953 technicky vo vojnovom stave, pretože konflikt ukončilo prímerie, nie podpis riadnej mierovej zmluvy.
Krajiny rozdeľuje demilitarizovaná zóna, ktorá je považovaná za najsilnejšie ozbrojenú hranicu na svete. V pásme širokom štyri kilometre a dlhom 248 kilometrov (a v jeho okolí) ležia odhadom viac ako dva milióny mín, píše AP.
Hranicu strážia vojaci, tankové pasce a ploty z ostnatého drôtu.