SOUL, BRATISLAVA. Na záberoch strážnych kamier sa osoba prvýkrát objavuje už v sobotu pred siedmou hodinou večer. Lezie na vysoký plot s ostnatým drôtom, prvý zo série plotov na štyri kilometre širokej demilitarizovanej zóne. Zodpovedný vojak si to ešte nevšimol.
Až o viac ako dve hodiny vojaci spozorovali osobu v demilitarizovanej zóne, ktorá oddeľuje dve nepriateľské kórejské republiky, ale nepodarilo sa im ju zadržať.
O 22.40 h osoba prekročila demarkačnú líniu, ktorá vznikla na 38. rovnobežke po podpise prímeria po kórejskej občianskej vojne. Vtedy sa oficiálne dostala na severokórejskú pôdu.

Sen o návrate?
Pchjogjang prekročenie hranice nepotvrdil, v Soule nevedia, či osoba ešte žije, alebo o koho ide. Juhokórejský občan, severokórejský špión alebo Severokórejčan, ktorý ušiel na juh, ale rozhodol sa vrátiť?
Podľa juhokórejského ministerstva obrany zrejme ide o utečenca, ktorý prekročil hranicu v novembri 2020, píše CNN. Úrady však naďalej túto informáciu overujú.
Novoročné prekročenie hranice zaujalo pozornosť z dvoch dôvodov. Prvým je už len jeho smer, keďže väčšina utečencov uniká zo severu na juh. Od vypuknutia hladomoru v 90. rokoch minulého storočia to bolo viac ako tridsaťtisíc ľudí. Opačným smerom ide o výnimočné prípady.