
Budova Agrofertu, firmy najbohatšieho Slováka. Obrázok vpravo dokumentuje, že reflektory skutočne nie sú výmyslom. Fotili sme z bytu, ktorý je „vďaka nim“ celý osvetlený aj v noci. FOTO SME – ROMAN KRPELAN
Vedenie firmy jedného z najbohatších Slovákov Andreja Babiša Agrofert už vyše roka trápi jej bezprostredných susedov. Dôvodom nie sú ani tak konkrétne osoby, ako konanie spoločnosti. Nájomníci Palisád 35 v Bratislave, ktorí bývajú oproti budove vedenia Agrofertu, dlhodobo znášajú bezohľadnosť jeho správania.
Ide o zdanlivé triviálnosti, ale ani tých by sa nemala dopúšťať firma s renomé úspešných biznismenov.
Čo hovoria susedia
Nájomníčka z bytu číslo 8a hovorí: „Už ráno o pol ôsmej nás zobúdza zvuk stroja čistiaceho okolie firmy od nečistôt a napadaného lístia. V horúcich letných mesiacoch nám ide do okien spálený vzduch, lebo firma chráni svoj dvor gigantickou gumenou plachtou. Na priečelí spoločnosti sa takmer každý večer po prepnutí na nočný prúd rozsvietia veľké reflektory osvetľujúce názov spoločnosti, ktoré svietia potom celú noc do môjho a ďalších piatich súkromných bytov oproti budove vedenia Agrofertu. Ich intenzita v mojom i susednom byte vyvoláva takmer dojem denného svetla.“
Jej slová potvrdzujú aj bezprostrední susedia.
Ich telefonické sťažnosti pritom manažéri firmy ignorujú alebo reagujú arogantne a bez nápravy.
S niektorým z kompetentných podnikateľov sme skúsili hovoriť aj my – skončili sme na recepcii Agrofertu, kde nás požiadali o vizitku, ale nik sa nám neozval.
Čo na to zákon
Podľa advokátskej kancelárie Dedák & Partners sa môže takéto správanie časom obrátiť proti spoločnosti.
„Občiansky zákonník výslovne zakazuje, aby vlastník nehnuteľnej veci obťažoval užívateľa susediacich nehnuteľností, hovorí advokát Juraj Králik.
„Používanie intenzívnych svetelných reflektorov, ktoré sú namierené aj do okien susediacich budov, môže byť kvalifikované ako protiprávny zásah do vlastníckeho práva.“
Podľa právnika nie sú obyvatelia susediacich bytov Agrofertu povinní trpieť ani veľký hluk v skorých ranných hodinách, a ak nedôjde k dobrovoľnému upusteniu od protiprávnych zásahov, môžu sa dotknutí obyvatelia obrátiť na súd prostredníctvom takzvanej susedskej žaloby.
V prípade úspechu v súdnom konaní súd uloží rušiteľovi povinnosť zdržať sa týchto protiprávnych zásahov, po jej nerešpektovaní môžu oprávnené osoby navrhnúť výkon súdneho rozhodnutia proti každému ďalšiemu rušivému zásahu toho druhu.
Východisko?
Majiteľ spoločnosti Agrofert Anton Babiš, ktorý je považovaný za najbohatšieho Slováka s mimoriadnymi podnikateľskými aktivitami najmä v Čechách, má pritom v susednej republike povesť nielen úspešného, ale aj slušného podnikateľa. Na Slovensku mu ju môžu takýmto správaním kaziť jeho manažéri.
Výber vedenia spoločností však závisí od jeho rozhodnutí. (dam)