KAPSKÉ MESTO. Zádušná omša za juhoafrického emeritného arcibiskupa a niekdajšieho bojovníka proti apartheidu Desmonda Tutua sa konala v sobotu ráno od 10:00 miestneho času (09:00 SEČ) v Katedrále sv. Juraja v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike (JAR).
Informovali o tom spravodajcovia tlačovej agentúry AFP.
Omša za zosnulého laureáta Nobelovej ceny za mier a emeritného anglikánskeho arcibiskupa Desmonda Tutua, ktorý zomrel minulú nedeľu vo veku 90 rokov, sa začala chválospevom a procesiou klerikov, ktorí s kadidlom a sviečkami kráčali uličkou katedrály, v ktorej Tutua počas soboty aj pochovali.
Tutu si želal jednoduchý pohreb
Smútočnú reč počas poslednej rozlúčky s týmto legendárnym bojovníkom proti apartheidu predniesol prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa, ktorý rozhodol, že pôjde o pohreb špeciálnej kategórie, aký mávajú zvyčajne len prezidenti či iné významné osobnosti.
Prezident tiež odovzdal Tutuovej vdove Leah šesťfarebnú vlajku krajiny. Tá odkazuje na mierové spolužitie početných národnostných skupín v JAR po období apartheidu a pripomína označenie "dúhový národ", ktoré po prvý raz použil práve jej manžel.
Tutu, známy svojou skromnosťou, si želal jednoduchý pohreb bez zbytočných okázalostí. Prial si, aby bola zhotovená finančne nenáročná rakva, a aby namiesto honosných kvetinových výzdob išli tieto prostriedky na charitu. Tutu bude spopolnený a jeho popol bude uložený v kolumbáriu katedrály svätého Juraja.

Pohreb Desmonda Tutua
Rakva z borovicového dreva s Tutuovým telom bola vo štvrtok a v piatok vystavená k verejnej úcte v spomínanej katedrále. Vo štvrtok sa prišlo Tutuovej pamiatke pokloniť vyše dvetisíc ľudí. V piatok stál pred katedrálou zástup ľudí dlhý viac než kilometer.
Počet účastníkov sobotňajšej pohrebnej bohoslužby bol obmedzený pre obavy zo šírenia koronavírusu. Medzi smútiacimi boli jeho blízki priatelia a rodina, duchovní a ďalší hostia vrátane bývalej írskej prezidentky Mary Robinsonovej.
AFP konštatuje, že na pohrebe sa pre pokročilý vek a cestovné obmedzenia súvisiace s pandémiou Covid-19 nezúčastnil jeden z najbližších Tutuových priateľov, tibetský duchovný vodca dalajláma.
Obyvatelia Juhoafrickej republiky sledovali omšu naživo v štátnej televízii.
Kto bol Desmond Tutu
Desmond Tutu dostal v roku 1984 Nobelovu cenu za mier za svoj boj voči režimu apartheidu v Juhoafrrickej republike. V roku 1997 mu diagnostikovali rakovinu prostaty, na ktorú sa odvtedy opakovane liečil.
Z verejného života sa stiahol v roku 2010 a v posledných rokoch sa na verejnosti objavoval čoraz zriedkavejšie. Podľa vyjadrenia príbuzných bol jeho zdravotný stav nepriaznivý už niekoľko mesiacov.
Zomrel v nedeľu ráno v opatrovateľskom centre v Kapskom Meste, uviedla Tutuova nadácia.