BRATISLAVA. Miliardy ľudí po celom svete privítajú nový rok rok už druhý raz za sebou s obmedzeniami spôsobenými pandémiou koronavírusu.
Bude to trvať 26 hodín - od piatka 11:00 SEČ do soboty 13:00 SEČ -, kým celá zemeguľa privíta Nový rok, píše tlačová agentúra DPA.
Prvé oslavy sa začali na ostrovných štátoch Tonga a Kiribati. Ide o územia ležiace najbližšie k medzinárodnej dátumovej hranici z jej západnej strany. Nový rok tu vítajú o 11:00 nášho času.
V predchádzajúcich rokoch spolu s Kiribati oslavovali príchod nového roka aj obyvatelia Samoy. Keďže však Samoa v roku 2021 na rozdiel od ostatných rokov na jeseň neposunula čas o hodinu, rok 2022 privítala až o 12:00 SEČ spolu s Novým Zélandom.
Samoa si najala pyrotechnických expertov
Samoa pritom bývala ešte donedávna medzi krajinami, ktoré vítali nový rok ako posledné, v roku 2011 však "preskočila" dátumovú hranicu, keď sa v záujme podpory cestovného ruchu vrátila do západnejšieho časového pásma.
Na rozdiel od vlaňajška, keď boli verejné ohňostroje v dôsledku pandémie zrušené, bolo na Samoe povolené rozžiariť oblohu pyrotechnikou. Podľa tamojšieho úradu pre cestovný ruch si táto tichomorská ostrovná krajina najala päť pyrotechnických expertov z Nového Zélandu, aby pripravili oficiálny ohňostroj.
Na súostroví Tonga nový rok privítala aj aktívna sopka na ostrove Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, ktorá do ovzdušia chrlí popol a plyn. Ostrovný štát od Vianoc varuje miestnych obyvateľov, aby sa k vulkánu nepribližovali.
Nový Zéland zmiernil opatrenia
Na Novom Zélande kvôli novoročným oslavám zmiernili úrady opatrenia. V Aucklande sa tak prvý raz od augusta 2021 mohli ľudia zísť na večierkoch, pretože sa mesto na stupnici protikoronavírusových opatrení presunulo z červeného stupňa do miernejšieho oranžového.
V rámci oranžového stupňa mohli bary, reštaurácie a kaviarne, kde kontrolujú covid pasy, zrušiť obmedzenia počtov hostí a aj pravidlo, aby všetci sedeli na svojom mieste.
Ako napísala agentúra AP, novoročné oslavy sa na Novom Zélande niesli pod heslom: "Preč s chaosom roku 2021, poďme vykročiť s nádejou do roku 2022."
V Sydney veľkolepý ohňostroj nechýbal
O 14:00 nášho času privítali rok 2022 obyvatelia Austrálie. V Sydney nechýbal tradičný veľkolepý ohňostroj nad budovou opery, napriek tomu, že sa v krajine šíri variant omikron. Austrálski hygienici najnovšie hlásili 32-tisíc nových prípadov nákazy čo je najviac od začiatku pandémie.
Obrovskú šou v Sydney sprevádzal 12-minútový hudobný sprievod. Oblohu rozžiarili ohňostroje, na ktoré pyrotechnici minuli šesť ton materiálu.
Na moste Harbour Bridge vytvorili svetlá efekt vodopádu, projekcia bola aj na pylónoch tejto ikonickej stavby. Ďalšie ohňostroje rozžiarili oblohu nad budovou opery.
Internetový portál denníka The Sydney Morning Herald uvádza, že zatiaľ čo v časoch pred príchodom pandémie Covidu-19 sa osláv v prístave zúčastňovalo až milión ľudí, tentoraz prišli desiatky tisíc divákov. Bezplatné vstupenky na miesta s najlepším výhľadom boli k dispozícii ešte aj na Silvestra.
Vlani ohňostroj skrátili na sedem minút a ľudia ho nesmeli sledovať priamo z prístavu. V Austrálii sa novoročné ohňostroje rušili aj v minulosti, najmä kvôli požiarom a veľkému suchu.
V Berlíne bez osláv, ale s Bonnie Tyler
Vítanie roka postupne pokračovalo v Austrálii, Ázii, Európe, Južnej Amerike, na východnom pobreží Spojených štátov, v Kalifornii, na Havaji a späť v Tichom oceáne – na neobývaných ostrovčekoch Bakerov ostrov a Howlandov ostrov.
Mnoho veľkých osláv a ohňostrojov vo svete úrady zrušili, napríklad v Londýne a Paríži. Inde boli tieto veľké verejné párty výrazne zredukované, napríklad v Madride a Riu de Janeiro.

V Berlíne nebude pri Brandenburskej bráne žiadna veľká ohňostrojová šou a ani oslava so státisícmi ľudí, ako to bývalo v minulosti. Verejnoprávna stanica ZDF však plánuje ponúknuť program so speváčkami ako Bonnie Tyler a Marianne Rosenbergová.
Nemecko pre obavy zo šírenia koronavírusového variantu omikron nedávno znovu zaviedlo obmedzenia v spoločenských kontaktoch a v posledných dňoch tohto roka opäť platí zákaz predaja zábavnej pyrotechniky. Cieľom je zmierniť v pandemickom období záťaž na nemocnice, ktoré by museli ošetrovať ďalších pacientov.
V niektorých mestách sú ohňostroje v určitých častiach úplne zakázané. Polícia oznámila, že bude nariadenia kontrolovať vo zvýšenej miere.
V Rusku nie sú takmer žiadne obmedzenia
V Dubaji najvyššia budova sveta, 828 metrov vysoká Burdž chalífa, znova plánuje obrovský ohňostroj spolu so svetelnou a laserovou šou.
V ruskom hlavnom meste Moskva nie sú takmer žiadne obmedzenia, aj keď – na rozdiel od Spojených arabských emirátov – je tam miera zaočkovania obyvateľstva nízka. Na moskovskom Červenom námestí je okrem iných akcií naplánovaný veľký ohňostroj.
V New Yorku sa bude tradičná silvestrovská párty na námestí Times Square konať opäť s divákmi, ale bude ich výrazne menej a všetci musia byť zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19.
Ako každý rok, aj tentoraz sa bude oslava na Times Square vysielať naživo v televízii a online – vrátane tradičného rituálu nazývaného ball drop, teda spúšťania žiarivej krištáľovej gule. Na tejto párty majú vystupovať rôzne hviezdy, napríklad rapper LL Cool J.