Článok pôvodne vyšiel v denníku Washington Post.
MARIUPOĽ. Keď sa loď ukrajinského námorníctva dostala k ruskému pobrežiu dostatočne blízko na to, aby sa dali naladiť ruské televízne kanály, kapitán Oleksandr Hryhorevskyj si pustil správy a ostal prekvapený. Načo toľko vzruchu pre jeho staré, hrdzavé plavidlo?
V ruskom spravodajstve sa totiž v jeden večer stala jeho loď s príznačným názvom Donbas hlavnou správou. S odhadovanou stovkou tisíc ruských vojakov pri hranici s Ukrajinou sa hroziaca konfrontácia jeho plavidla v Azovskom mori mohla stať rozbuškou novej vojny.

Ruská spravodajská služba FSB obvinila Donbas z toho, že sa plavil smerom ku Kerčskému prielivu, ktorý oddeľuje ruské územie a anektovaný Krymský polostrov. Loď však nemala povolenie, aby sa prielivom plavila.
FSB tvrdí, že plavidlo ignorovalo žiadosti na zmenu kurzu, čo kremeľskí propagandisti veľmi rýchlo označili za provokáciu.
Nateraz bez konfliktu
V roznecovaní vášní zašla najďalej šéfredaktorka Kremľom platenej televízie RT Margarita Simonjanová, ktorá sa na twitteri pýtala, či sa už začala vojna.
Incident sa skončil tým, že Donbas sa necelé tri námorné míle (5,6 kilometra) pred prielivom otočil. Nakoniec sa to obišlo bez následkov, ale ukázalo sa, ako ľahko sa ukrajinská armáda môže nechať vtiahnuť do vojny.
Malé a plytké Azovské more je obklopené Ruskom a Ukrajinou. Práve v ňom sa ozbrojené sily krajín dostávajú denne do kontaktu.