BANDA ACEH. Indonézske úrady v stredu povolili zakotvenie lode s asi 120 moslimskými Rohingami. Plavidlo sa nachádzalo na voľnom mori niekoľko dní.
Lodi hrozilo prevrátenie
S vylodením v nesevernejšej provincii Indonézie Aceh úrady súhlasili vzhľadom na ťažké životné podmienky, v ktorých sa nachádzali utečenci, prevažne ženy a deti, uviedol predstaviteľ vlády zodpovedný za prácu s utečencami.
Miestne úrady predtým tvrdili, že loď zatlačia naspäť do medzinárodných vôd, a to aj napriek výzvam Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov, aby jej umožnili pristáť.
V utorok úrad informoval, že z pravidla zrejme vyteká voda, má poškodený motor a hrozí mu prevrátenie.
Podľa predstaviteľa miestnej rybárskej komunity rybári loď prvý raz spozorovali v nedeľu asi 96 kilometrov od pobrežia. Podľa jeho slov nedokázali rozbitý drevený čln odtiahnuť, no cestujúcim, medzi ktorými bolo 60 žien, 51 detí a deväť mužov poskytli jedlo, vodu a oblečenie.
Do Mjanmarska nechcú
Vyše 700-tisíc Rohingov utieklo z väčšinovo budhistického Mjanmarska do Bangladéša po tom, ako v auguste 2017 tamojšia armáda spustila rozsiahlu kampaň proti nim ako reakciu na útok rohinských povstalcov.
Bangladéš sa v minulosti usiloval o ich dobrovoľnú repatriáciu, tieto snahy však neboli úspešné, pretože Rohingovia považovali svoj návrat do Mjanmarska za príliš nebezpečný.
Rohingovia sa tak radšej pokúšajú opustiť preplnené utečenecké tábory a cestujú po mori nebezpečnými trasami do Malajzie a ďalších moslimských krajín v tomto regióne.