BRUSEL. Európska únia (EÚ) a Spojené štáty sa zhodli na vedúcej úlohe transatlantického partnerstva v úsilí o ukončenie pandémie koronavírusu a dlhodobé posilnenie globálnej zdravotnej bezpečnosti.
Informovala o tom v stredu Európska komisia po rokovaniach s vysokými predstaviteľmi Bieleho domu a ďalších vládnych inštitúcií USA.

Zástupcovia oboch strán v stredu hovorili o darovacom programe, v rámci ktorého chcú do polovice roka 2022 distribuovať do rôznych častí sveta viac ako 1,7 miliardy dávok vakcín, o pomoci krajinám v ich úsilí o zrýchlenie očkovania alebo o spolupráci v oblasti hodnotenia zdravotných hrozieb, výskumu a vývoja.
Za európsku stranu sa na rokovaniach okrem iných zúčastnil osobitný zdravotnícky poradca predsedníčky eurokomisie Peter Piot, v americkej delegácii boli zastúpení aj hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci a riaditeľka amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Rochelle Walensky. Spomenutí predstavitelia poskytli aktuálne informácie o novom variante koronavírusu omikron.
Delegácie tiež zdôraznili, že v záujme prípravy na budúce pandémie sú potrebné odvážne opatrenia a dostatočné finančné zdroje na globálnej úrovni.
V záujme dosiahnutia tohto cieľa sa zaviazali spolupracovať s členskými štátmi EÚ, skupinou G20, s krajinami v nižšom a strednom príjmovom pásme, Svetovou bankou, Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a ďalšími aktérmi, uviedla komisia v tlačovej správe.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Aktuálne opatrenia na Slovensku
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať pri pozitívnom teste na Covid-19