BETLEHEM, BRATISLAVA. Do Chrámu Narodenia Pána prichádza mníška v habite. Na mramorovej podlahe si pokľakne, prežehná sa a pobozká striebornú hviezdu, ktorá označuje presné miesto, kde sa podľa kresťanskej viery narodil Ježiš Kristus.
Kostol je prakticky prázdny, nikto ju teda nepoháňa a ona môže urobiť niekoľko fotografií mobilom.
Kúsok od nej stoja dve moslimky, ktoré sa fotia v hidžáboch a obdivujú zrekonštruované ikony. Pokojne obdivujú chrám zo šiesteho storočia, ktorý nedávno zrekonštruovali za niekoľko milión dolárov.

Ani ich nikto nepoháňa. „Máme teraz viac moslimských návštevníkov ako kresťanských,“ poznamenáva sprievodca v chráme pre denník Haarec. „Prichádzajú z Hebronu, Rammalláhu, Nábulusu, z celého regiónu, aby videli, aký krásny je kostol teraz, keď sa rekonštrukcia takmer skončila,“ hovorí.
Veľmi tichá noc
Kresťania sa pripravujú na veľmi tichú noc, píše denník v narážke na najznámejšiu vianočnú koledu. Betlehem, ktorý tradične žije najmä z turizmu v predvianočnom období, je totiž tento rok takmer prázdny.