BRATISLAVA. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus odporučil ľuďom, aby zrušili stretnutia počas sviatkov, keďže variant koronavírusu omikron sa naďalej šíri.
Na tlačovej konferencii v Ženeve vyhlásil, že „zrušené podujatie je lepšie ako zrušený život“.
Informuje o tom spravodajský portál Euronews.
„Všetci sme z pandémie unavení. Všetci chceme tráviť čas s priateľmi a rodinou. Všetci sa chceme vrátiť do normálnej situácie. Najrýchlejšou cestou, ako to dosiahnuť, pre všetkých nás, lídrov aj jednotlivcov, je robiť ťažké rozhodnutia, ktoré musíme urobiť, aby sme chránili seba a iných,“ konštatoval šéf WHO.
„V niektorých prípadoch to bude znamenať zrušenie alebo odloženie podujatí,“ pokračoval Tedros.
„Je lepšie rušiť teraz a oslavovať neskôr, ako oslavovať teraz a smútiť neskôr,“ dodal.
Údaje naznačujú, že komunitné šírenie variantu koronavírusu omikron sa zdvojnásobuje za 1,5 až 3 dni.
Hlavná vedkyňa WHO Soumya Swaminathanová zároveň upozornila, že je príliš skoro robiť závery, že priebeh ochorenia po nákaze variantom omikron je miernejší.
Riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge upozornil vlády v Európe, aby sa pripravili na „značný nárast“ prípadov nákazy koronavírusom v dôsledku nákazlivejšieho variantu omikron.
Na tlačovej konferencii varoval, že „vidíme prichádzať ďalšiu búrku“ a v priebehu niekoľkých týždňov bude omikron dominantný variant vo viacerých krajinách, čo „potlačí už aj tak napäté zdravotné systémy ešte viac na pokraj“.
Z 53 krajín v európskom regióne WHO omikron potvrdili v najmenej 38, povedal Kluge a podotkol, že variant je už dominantný v Spojenom kráľovstve, Dánsku a Portugalsku.
Minulý týždeň v európskom regióne zomrelo v dôsledku koronavírusu 27-tisíc ľudí a pribudlo aj 2,6 milióna infekcií. Tieto prípady zahŕňajú všetky varianty, no Kluge poznamenal, že toto číslo je o 40 percent vyššie ako vlani v rovnakom čase.
„Objem nových infekcií ochorením COVID-19 by mohol viesť k väčšiemu počtu hospitalizácií a rozsiahlemu narušeniu zdravotníckych systémov a iných kritických služieb,“ uviedol.
Zatiaľ 89 percent osôb v Európe, u ktorých potvrdili nákazu omikronom, hlási symptómy podobné ďalším variantom koronavírusu, okrem iného kašeľ, bolesti hrdla a horúčku. Variant sa v regióne šíri prevažne medzi mladými ľuďmi - dvadsiatnikmi a tridsiatnikmi.
Kluge tiež pripomenul, že hoci o omikrone stále nie je veľa vecí známych, zdá sa byť nákazlivejší ako ostatné varianty. V krajinách, kde majú podstatný počet prípadov omikronu vedie variant k dosiaľ nevideným mieram nákazy. Počty prípadov sa zdvojnásobujú každého 1,5 dňa až tri dni.
Európske vlády by mali naďalej zintenzívňovať svoje očkovacie kampane, zaviesť dodatočné opatrenia na spomalenie šírenia variantu a pripraviť kritickú infraštruktúru, ako sú systémy zdravotnej starostlivosti, na nadchádzajúcu vlnu, vyjadril sa tiež Kluge.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Aktuálne opatrenia na Slovensku
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať pri pozitívnom teste na Covid-19