SANTIAGO DE CHILE, BRATISLAVA. Generál Augusto Pinochet sa dostal k moci po krvavom prevrate v roku 1973, pri ktorom zomrel aj ľavicový, demokraticky zvolený prezident Čile Salvador Allende.
Diktátor Pinochet vládol tvrdou rukou. Odporcov väznil, zabiť dal približne tritisíc ľudí, opozíciu zdecimoval. Mohol tak bez odporu presadzovať na to obdobie revolučné neoliberálne ekonomické myšlienky, ktoré do krajiny prinášali žiaci Miltona Friedmana.

Rušenie dotácií pre domáci priemysel, zákaz odborov či privatizácia štátnych podnikov. V Čile sa prvýkrát zavádzal dôchodkový systém s osobným sporením, ktorým sa inšpirovala aj slovenská vláda.
Čilské hospodárstvo rástlo a ekonomická politika s menšími zmenami prežila aj Pinochetov odchod od moci v roku 1990, keď sa vo vedení striedali stredopravé a stredoľavé vlády.
Rodisko a hrob
Gabriel Boric má 35 rokov a v čase, keď do krajiny prichádzali neoliberálni ekonómovia, ešte nežil. Teraz však sľubuje, že tento systém položí a keďže vyhral prezidentské voľby, od marca budúceho roka bude mať na to príležitosť.
„Čile bolo rodiskom neoliberalizmu a bude tiež jeho hrobom!“ sľuboval z pódia po tom, ako vyhral primárky medzi koalíciou ľavicových strán vrátane komunistov.