HONGKONG. Účasť na nedeľňajších prvých parlamentných voľbách v Hongkongu od zákroku voči prodemokratickému hnutiu v tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny dosiahla rekordné minimum. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.
Hlasovať prišlo približne 1,35 milióna Hongkončanov, čo je 30,2 percenta voličov, uviedli v pondelok noviny South China Morning Post (SCMP).
Voľby do legislatívnej rady v Hongkongu drvivo vyhrali kandidáti lojálni čínskej komunistickej strane. Kandidáti podporujúci Peking vyhrali väčšinu kresiel po zmene zákonov, ktoré zaistili, že kontrolu nad mestom budú mať propekinskí patrioti.

Hongkonská líderka Carrie Lamová sa v pondelok vyjadrila, že je s voľbami spokojná, napriek tomu, že volebná účasť bola najnižšia od roku 1997.
„Pre registrovaných voličov je rozhodnutie, či chcú uplatniť svoje hlasovacie práva v konkrétnych voľbách, výlučne ich vecou. V týchto voľbách odovzdalo svoj hlas 1,35 milióna voličov. Do legislatívnej rady nevracali len kandidátov podľa vlastného výberu. Myslím si, že to bolo aj pre ich podporu zlepšeného volebného systému,“ vyhlásila Lamová na tlačovej konferencii.
Hovorca čínskeho ministerstva vnútra v pondelok na brífingu poukázal na viacero dôvodov nízkej volebnej účasti. Okrem pandémie to podľa neho bolo aj „narušenie a sabotáž protičínskych elementov v Hongkongu a vonkajších síl“.
Vyzývali na bojkot volieb
Opozícia voľby skritizovala. Najväčšia prodemokratická sila - Demokratická strana nemala po prvý raz od roku 1997 žiadnych kandidátov. Niektorí prodemokratickí aktivisti, ktorí sú v zahraničí, vyzývali na bojkot volieb, ktoré boli podľa nich nedemokratické.
Na základe novelizovaných zákonov sa počet priamo volených poslancov znížil z 35 na 20, napriek tomu, že sa počet kresiel v legislatívnej rade zvýšil zo 70 na 90.
Väčšinu poslancov menovali prevažne propekinské orgány, čo zabezpečilo, že tvoria väčšinu zákonodarného zboru. Predtým, ako ich mohli menovať, tiež všetkých kandidátov preveril zväčša propekinský výbor.
Lamová uviedla, že očakáva „veľmi vzrušujúcu“ prácu s 90 zákonodarcami, pretože majú rôzne názory na mnohé spoločenské záležitosti.
Neskôr počas pondelka by mala vycestovať do Pekingu, kde by mala hovoriť o politickej a ekonomickej situácii v Hongkongu.
Nízka účasť je úderom
Išlo o prvé voľby do hongkonskej legislatívnej rady (parlamentu), odkedy v meste zaviedli zmeny volebného systému v rámci reakcie Pekingu na eskalujúce protesty spred dvoch rokov.
Demonštrácie zastavil kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti, po ktorého schválení skončilo mnoho aktivistov vo väzení a ďalší utiekli do zahraničia.
Nízka účasť je podľa AFP úderom pre hongkonských a čínskych predstaviteľov, ktorí obyvateľov vyzvali na prijatie nového politického systému s tvrdením, že obnoví poriadok.
Hongkonská vláda pred voľbami spustila propagačnú kampaň, zahŕňajúcu rôzne opatrenia, ktoré mali voličov motivovať k hlasovaniu. Jedným z nich bola bezplatná verejná doprava počas dňa, mnohí ľudia však necestovali do volebných miestností, ale zaplnili nákupné centrá, turistické chodníky či pláže, píše AFP.
Na základe nových pravidiel všetkých kandidátov do legislatívnej rady preverili, či spĺňajú požiadavky kladené na "vlastenectvo" a politickú lojalitu voči Číne.
Procesom prešlo 153 kandidátov
Občania si priamo volili len 20 z 90 členov zboru. Ďalších 40 poslancov vyberá komisia zložená z 1500 ľudí plne lojálnych Pekingu a zvyšných 30 propekinské výbory zastupujúce záujmové a priemyselné skupiny.
Procesom previerok prešlo 153 kandidátov, z ktorých miestne médiá len 11 označili za "centristických" alebo nenaklonených "establišmentu". Predbežné výsledky z noci naznačujú, že dostatok hlasov nezískal žiaden z nich, uviedla AFP.
V Hongkongu je okrem toho od začiatku roka nelegálne organizovať alebo nabádať na bojkotovanie volieb. Mnohí prominentní aktivisti, ktorí utiekli do zahraničia, však takéto výzvy zverejňovali na sociálnych sieťach. V súvislosti s týmto opatrením dosiaľ zadržali desať osôb.