VARŠAVA. Tisíce ľudí protestovali v nedeľu večer v Poľsku proti novému spornému mediálnemu zákonu, ktorý môže podľa kritikov obmedziť slobodu tlače v krajine.
Vo Varšave sa demonštranti zišli pred prezidentským palácom. Niesli plagáty s heslami ako "Slobodné médiá, slobodní ľudia, slobodné Poľsko" či "Máme právo na pravdu". Žiadali tiež prezidenta Andrzeja Dudu, aby návrh zákona schválený parlamentom nepodpísal.
Protesty sa konali aj v iných mestách ako Gdansk, Štetín, Poznaň a Krakov. Presné počty účastníkov polícia ani organizátori neuviedli, informovala agentúra DPA.

K davu zhromaždenému vo Varšave sa prihovorili novinári a opoziční politici vrátane bývalého predsedu Európskej rady a šéfa najväčšej opozičnej strany Občianska platforma Donalda Tuska.
"Sme tu dnes na obranu slobodných médií. Keď držíme spolu v solidarite, zvíťazíme. Túto vládu spolu porazíme," citovala Tuska agentúra AFP.
Duda zákon preskúma
Novelu mediálneho zákona prijal v lete poľský Sejm, aby ho následne horná komora parlamentu, Senát, s tesnou prevahou opozície v septembri odmietla.
Poslanci dolnej komory tento piatok o zákone prekvapivo znova hlasovali a opätovne ho schválili.
Na rade je teraz prezident Duda, ktorý je spriaznený s vládnucou konzervatívnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Duda v lete avizoval, že návrh zákona bude vetovať z obáv o slobodu podnikania a prejavu a tiež o vzťahy so zahraničnými partnermi, predovšetkým USA. V piatok však povedal, že ho ešte musí preskúmať, napísala agentúra AP.
Kritici vidia v novelizácii mediálneho zákona pokus pravicovo-populistickej vlády umlčať spravodajskú stanicu TVN24 s americkými vlastníkmi za jej kritické reportáže.
Podľa navrhovanej novely subjekty vlastniace médiá v Poľsku nesmú byť závislé od spoločností či osôb registrovaných mimo Európskeho hospodárskeho priestoru (EHS).
Môže negatívne ovplyvniť zahraničných investorov
Ak by zákon nadobudol účinnosť, americká spoločnosť Discovery by bola nútená predať svoj väčšinový podiel v TVN, jednej z najväčších poľských súkromných televíznych sietí. TVN24 je jej spravodajský kanál.
Spojené štáty v reakcii na piatkové hlasovanie poľského Sejmu vyjadrili "hlboké sklamanie" nad týmto zákonom. Predtým už varovali, že môže negatívne ovplyvniť slobodu tlače i podnikateľské prostredie pre zahraničných investorov v Poľsku.
Poľský vládny kabinet tvrdí, že novela zákona ochráni poľské mediálne prostredie pred zahraničnými potenciálne nepriateľskými aktérmi, ako je Rusko.
TVN spustila v nedeľu online petíciu s výzvou, aby Duda návrh zákona vetoval. Do večera ju podpísali dva milióny ľudí, približuje AP.
"Tento útok na slobodu médií má ďalekosiahle dôsledky pre budúcnosť Poľska," píše sa v petícii. "Sú ničené vzájomné vzťahy s USA, najväčším spojencom a garantom bezpečnosti našej krajiny."