Praha 1. júla (TASR) Mnohí turisti v Prahe si už vo štvrtok nevedomky kúpili drahší lístok MHD. Vedenie mesta schválilo razantné zvýšenie základného prestupného lístka z 12 Kč na 20 Kč a zľavneného neprestupného z 8 Kč na 14 Kč až od piatku 1. júla, ale stovky predajných automatov začali ich správcovia prelaďovať už s jednodňovým predstihom.
Kto si nakúpil staré lacnejšie lístky do zásoby, môže ich použiť do konca prázdnin: namiesto dvadsaťkorunového ale musí označiť jeden v hodnote 12 Kč a druhý v hodnote 8 Kč.
Príjemnou novinkou je predĺžená platnosť lístkov. Plnohodnotný lístok teraz platí v pražskej MHD (okrem lanovej dráhy) namiesto 60 minút až 75 minút. Neprestupný lístok za osem korún platil 4 stanice metra alebo 15 minút v pozemnej doprave. Teraz stojí 14 Kč, ale platí až 5 staníc metra, alebo 20 minút v autobusoch a električkách.
Ceny MHD v Prahe nie sú jediným, čo sa v Česku mení. Od prvého júla prichystal český Energetický regulačný úrad prekvapenie v podobe až 5-percentného zvýšenia cien zemného plynu pre maloodberateľov. Kým domácnosť, ktorá na plyne iba varí, zaplatí ročne iba o desiatky korún viac, rodina v rodinnom dome, kde plyn používajú aj na kúrenie a ohrev vody, vydá za rok z peňaženky v priemere o 1200 Kč viac.
Malou útechou môže byť avizované rozhodnutie Českej sporiteľne, že zruší poplatok 300 Kč za zrušenie účtu. Sporiteľňa má v Česku päť miliónov účtov.
Český protimonopolný úrad začal pred niekoľkými týždňami preverovať najväčšie české banky pre podozrenie, že v oblasti poplatkov uzavreli kartelovú dohodu. Kvôli výške bankových poplatkov kritizovalo banky aj ministerstvo financií a médiá. České banky vlastnené zahraničnými bankami totiž majú v ČR za rovnaké služby podstatne vyššie poplatky než doma vo svojich materských bankách.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab