JERUZALEM. Izraelské bezpečnostné zložky v nedeľu informovali o zadržaní štyroch Palestínčanov podozrivých z útoku na auto, ktorým študenti ješivy odchádzali z osady Homeš na západnom brehu Jordánu. Pri útoku, ku ktorému došlo vo štvrtok, jeden muž zahynul a ďalší dvaja utrpeli zranenia.
Izraelská tajná služba Šin Bet uviedla, že ďalší dvaja podozriví Palestínčania, bratia, sú členmi teroristickej skupiny Palestínsky islamský džihád.
Zadržaní sú podozriví, že vypálili najmenej desať striel, ktoré zabili 25-ročného Jehudu Dimentmana a zranili dvoch ďalších mladíkov.
Napätý víkend
K incidentu došlo neďaleko lokality Homeš, bývalej židovskej osady evakuovanej v rámci odsunu Izraela z pásma Gazy ešte v roku 2005, kde sa teraz nelegálne prevádzkuje ješiva.
Tento 25-ročný muž Dimentman bol študentom ješivy aj otcom deväťmesačného syna.Žil v osade Šavej Šomron na Západnom brehu.
V posledných rokoch tam však osadníci znovu založili úradmi nepovolenú osadu - jednu z desiatky na západnom brehu Jordánu, ktoré sú považované za nezákonné, no často tolerované izraelskou vládou.
Viaceré palestínske skupiny útok na židovských osadníkov schválili, no žiadna sa k nemu explicitne neprihlásila.
K zatknutiu podozrivých Palestínčanov došlo po napätom víkende: v sobotu totiž izraelská pohraničná polícia informovala, že v Hebrone zatkla 65-ročnú Palestínčanku, ktorá údajne bodla izraelského osadníka a zranila ho.
Zbúrajú im domy
Izraelské bezpečnostné sily sa dostali do potýčky s palestínskymi radikálmi, keď prišli do predjordánskej obce Sílat al-Háritija, aby pripravili demoláciu domu dvoch palestínskych bratov podozrivých z útoku.
Ako vysvetlil denník The Times of Israel, Izrael v rámci svojej represívnej politiky ničí domy Palestínčanov obvinených z páchania teroristických útokov. Armáda budovu vždy najprv zmeria alebo zmapuje, aby určila najlepší spôsob, ako ju zbúrať.
Rodiny podozrivých sú o demolácii vopred informované, čo im dáva možnosť odvolať sa na izraelský Najvyšší súdny dvor. Tieto pokusy sú však úspešné len zriedkavo, hoci v niektorých prípadoch môže súd obmedziť demolačný príkaz len na časti domu, ktoré terorista reálne používa.
Počas prieskumnej misie v pondelok bol tím izraelských bezpečnostných zložiek v dedine Sílat al-Háritija vystavený intenzívnej paľbe, ktorú opätoval. Okrem toho desiatky Palestínčanov z obce hádzali do izraelských ozbrojencov kamene a zápalné fľaše.
Služba Šin Bet uviedla, že pri domovej prehliadke sa našli aj zbrane, o ktorých sa predpokladá, že boli použité pri štvrtkovom útoku, spolu s ďalšími zbraňami vrátane dvoch pušiek M-16 a samopalu typu Carlo.
Eskalácia napätia
K týmto útokom došlo v čase eskalácie násilností medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi na západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme, konštatovala agentúra AFP.
Pripomenula, že začiatkom decembra bol ultraortodoxný Žid vážne zranený po tom, čo ho pred hradbami jeruzalemského Starého mesta bodol palestínsky útočník. Týždeň predtým spustil militant Hamasu paľbu v jeruzalemskom Starom meste a zastrelil pritom Izraelčana. Oboch útočníkov zabili izraelské sily.
Násilné činy osadníkov voči Palestínčanom zasa zaznamenali podobný nárast počas zberu olív. V polovici novembra zaútočili židovskí osadníci korenistým sprejom a palicami na skupinu palestínskych farmárov na farme obklopujúcej lokalitu Homeš, pričom zranili štyroch ľudí.
Izrael dobyl východný Jeruzalem a Západný breh vo vojne v roku 1967. Na týchto územiach teraz žije viac ako 700-tisíc židovských osadníkov. Palestínčania ich však vnímajú ako súčasť svojho budúceho nezávislého štátu.
Palestínčania spolu s väčšinou medzinárodného spoločenstva považujú židovské osady za nelegálne a za hlavnú prekážku nastolenia mieru v regióne.