NEW YORK, BRATISLAVA. Začínajú mať pocit, že sa to nikdy neskončí. Kým americkí politici aj médiá sa sústredia najmä na to, ako otvoriť ekonomiku a dostať deti do škôl, väčšina ľudí akoby sa zmierila s tým, že dôchodcov je najlepšie izolovať.
A tak uzavretí sledujú, ako pokračuje vývoj. Najprv nový koronavírus, potom delta variant, teraz omikron.
Od marca minulého roka ostáva zatvorená aj 84-ročná Ann Cunninghamová, ktorá žije v chicagskom centre pre seniorov. Aj podľa odborníkov je pritom v jej veku dôležité, aby sa stretávala s ľuďmi a bola mentálne a fyzicky aktívna.
„Sme zatvorení a s niekým sa môžeme rozprávať len vtedy, keď si ideme po poštu alebo po jedlo. To je pre mnoho ľudí priveľa izolácie a osamelosti. Majú pocit, že sa o nich nikto nezaujíma,“ hovorí Cunninghamová pre New York Times.

Takisto ako inde vo svete aj v Spojených štátoch sú dôchodcovia najviac ohrozenou skupinou. Asi 600- z 800-tisíc amerických obetí covidu-19 malo 65 a viac rokov.
Od vypuknutia pandémie zomrel na nákazu každý stý americký dôchodca.
Miliónta obeť?
Čoraz rýchlejšie šírenie mutácie omikron zároveň naznačuje, že opatrenia sa neskončia skoro. Spojené štáty len v uplynulých dňoch prekonali tragický míľnik 800-tisíc obetí a odborníci už teraz hovoria, že krajina sa môže pripraviť na minútu ticha za milióntu obeť.