SME

Vrahov chytili, korupcia pokračuje. Reportáž z krajiny, ktorá sa nepoučila z vraždy novinárky

Demonštranti držia fotografie zavraždenej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej. (Zdroj: SITA/AP)
Vrahov chytili, korupcia pokračuje. Reportáž z krajiny, ktorá sa nepoučila z vraždy novinárky

Prečo by sa Slovensko nemalo inšpirovať ostrovným štátom.

VALLETTA. „Podvodníci sú všade, kam sa len pozriete. Situácia je zúfalá.“ Týmito slovami ukončila maltská investigatívna novinárka a komentátorka Daphne Caruanová Galiziová svoj blog 16. októbra 2017. Zaklapla laptop, vyšla pred dom a nastúpila do svojho auta, aby odšoférovala do banky. Na konci ľavotočivej zákruty, ešte na dohľad z jej rodinného domu na okraji obce Bidnija, jej auto explodovalo a rozletelo sa na kúsky. Najznámejšia maltská investigatívna novinárka bola mŕtva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi vraždou Daphne Caruanovej Galiziovej a vraždou Jána Kuciaka (a Martiny Kušnírovej) je až nebezpečne veľa paralel – obaja novinári odhaľovali politickú korupciu, ich vražda šokovala spoločnosť, viedla k protestom a rezignácii premiéra. Vrahovia sú odsúdení alebo vo väzbe. Obžaloba je v oboch prípadoch postavená na obvinení boháčov, ktorí si roky budovali vplyv v politike pochybnými cestami a ktorí si údajne vraždu objednali. Či odsúdia aj ich, jasné nie je.

Končia tam všetky podobnosti? Zrejme nie. Viac ako štyri roky po vražde Caruanovej Galiziovej sa korupcii na Malte darí tak ako predtým. Vražda krajinu síce šokovala, no ešte viac rozdelila na dva nezmieriteľné tábory. A aj keby sa rodina dočkala spravodlivosti, je takmer isté, že bude neúplná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Daphne

Pomník veľkého obliehania Malty v cente historickej Valletty už štyri roky plní iný ako svoj pôvodný účel – cez podstavec sú nalepené veľké písmená tvoriace nápis SPRAVODLIVOSŤ, pod nimi desiatky kvetov, sviečok, portrétov a plagátov s nápisom: Daphne mala pravdu. Jej priezvisko v tomto ostrovnom štáte dodávať netreba.

Socha oproti budove súdu sa stala neoficiálnym pamätníkom zavraždenej novinárky. Vznikol spontánne – kvety tu prvýkrát položili študenti z neďalekej školy, kam chodili synovia novinárky. Desať mesiacov po vražde však priestor vláda ohradila s argumentom, že idú sochu rekonštruovať. Keď sa sviečky a kvety objavovali znovu, začali ich pravidelne odstraňovať.

„Niekedy som o jednej zapálila sviečky, pridala plagát a kvety a o tridsať minút neskôr už boli preč. Niektorí ľudia mi nadávali, keď išli okolo, jeden mi odkázal, že za to skončím v pekle, ďalší, že mi zláme ruky. Boli dni, keď som chodila dopĺňať tieto veci trikrát denne. Vždy zmizli, na príkaz ministra spravodlivosti,“ opisuje dianie pri pamätníku šesťdesiatročná Ann Demarcová.

Provizórny pamätník na počesť zavraždenej novinárky tu stojí dodnes aj vďaka nej – sviečky, kvety aj Daphnine portréty vytrvalo mení už štyri roky.

Bývalá pracovníčka banky o sebe hovorí ako o obyčajnej Malťanke. S Daphne Cuaranovou Galiziovou nemala nič spoločné a nikdy s ňou nehovorila. „Bola som jej fanúšička, jej blog som mala na laptope otvorený takmer neustále. Pre ľudí, ktorí neboli zaslepení politikou, bola analytickým hlasom rozumu,“ vraví Demarcová. Pre mnohých iných však bola osobnosťou, ktorú z duše nenávideli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Daphne Caruanová Galiziová nebola typickou investigatívnou novinárkou – pracovala na voľnej nohe, jej blog Running Commentary v návštevnosti konkuroval veľkým maltským médiám. Vedela dobre analyzovať, mala dobré zdroje, no často až nenovinársky ostro komentovala konanie politikov.

„Mala nepriateľov na oboch stranách, takže na ňu všetci konštantne útočili. Kritizovala najmä vládnu Labouristickú stranu. A tí z nej spravili svojho úhlavného nepriateľa a naučili svojich voličov nenávidieť ju,“ opisuje Demarcová. „Hovorili sme si, ako je možné, že sa nebojí a stále pokračuje v písaní. A potom to prišlo. Vlastne to nebolo ani prekvapenie, len obrovský šok, že sa niečo také môže v európskej krajine stať,“ vraví Demarcová.

Dnes však nie je veľmi optimistická. „Korupciu, o ktorej Daphne písala, nik nevyšetril a politici, ktorí vytvorili túto atmosféru beztrestnosti, majú stále moc,“ hovorí.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského. V denníku SME pracuje od roku 2013, aktuálne sa ako redaktor zahraničného oddelenia venuje najmä strednej a východnej Európe. Twitter, Instagram

Čítajte ďalej

Zrážku vlakov v Indii neprežili stovky ľudí, ďalšie utrpeli zranenia.

Nič tragickejšie nevideli. Vlaková nehoda si v Indii vyžiadala najmenej 280 mŕtvych

Ide o najhoršiu nehodu na železnici v tomto storočí.


11 h
SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu