SOUL. Južná Kórea sa nepridá k Spojeným štátom v diplomatickom bojkote zimných olympijských hier v Pekingu.
Oznámil to v pondelok juhokórejský prezident Mun Če-in, podľa ktorého je potrebné spolupracovať s Čínou. Informovali o tom agentúry Johnap a AFP.
Južná Kórea ani nedostala žiadosť
Mun na návšteve Austrálie povedal, že jeho vláda "neuvažuje" o bojkote olympiády na protest proti porušovaniu ľudských práv v Číne, aký už oznámilo viacero západných krajín.
Doplnil, že Soul o účasť na takomto bojkote žiadna iná krajina, a teda ani USA, nepožiadala.
Rozhodnutie Washingtonu nevyslať na pekinskú olympiádu v budúcom roku oficiálnu delegáciu ponechalo Južnú Kóreu v chúlostivej situácii.
Snaží sa totiž nenarušiť vzťahy so svojím hlavným spojencom Washingtonom, no ani dôležité ekonomické väzby s Pekingom.
Bojkot schladil aj nádeje Soulu na využitie olympiády ako miesta pre pokročenie v medzikórejskom zmierení, ako to bolo počas olympijských hier v Južnej Kórei v roku 2018, či pre možné vyhlásenie oficiálneho konca kórejskej vojny z rokov 1950-53. Tá sa skončila prímerím, nie mierovou zmluvou.
"Spojené štáty, Čína a Severná Kórea vyjadrili v zásade svoj súhlas," povedal Mun v zmienke o deklarácii o ukončení vojny. "Nemohli sme však začať rozhovory, pretože Severná Kórea žiada ako podmienku ukončenie nepriateľskej politiky USA voči nej."
Čína ako partner pri denuklearizácii Severnej Kórey
Juhokórejský prezident zdôraznil, že jeho krajina chce presadzovať slobodný a otvorený tichomorský región, no musí zohľadňovať aj úlohu Číny pri úsilí o mier na Kórejskom polostrove.
"Potrebujeme konštruktívne aktivity Číny pre denuklearizáciu Severnej Kórey," dodal Mun.
Mun Če-in je na trojdňovej štátnej návšteve Austrálie, počas ktorej obe krajiny podpísali sériu dohôd o technologickej a vojenskej spolupráci. Patrí k nim predaj 30 húfnic Austrálii v rámci kontraktu za 720 miliónov dolárov.