PRAHA. Český prezident Miloš Zeman nevymenuje do vznikajúcej vlády premiéra Petra Fialu kandidáta na ministra zahraničných vecí Jana Lipavského z Českej pirátskej strany.
Dôvodom je jeho údajne nedostatočná kvalifikácia, ako aj Lipavského postoj k spolupráci krajín Vyšehradskej štvorky, uvádza sa v piatkovom vyhlásení Zemanovho hovorcu Jiřího Ovčáčka.
Nízka kvalifikácia, postoj k V4
"Nízka kvalifikácia. Na rozdiel od ostatných kandidátov pán Lipavský absolvoval iba bakalárske štúdium a podľa týždenníka Euro jeho záverečná bakalárska práca bola hodnotená najhoršou možnou známkou," vysvetľuje Ovčáček prvý dôvod nevymenovania Lipavského.
Zemanovi prekáža aj "dištancovaný postoj" Lipavského k Vyšehradskej spolupráci, ako aj k Izraelu, čo je podľa hlavy štátu v rozpore s programovým vyhlásením novej vlády.
Štvrtým a posledným dôvodom odmietnutia Lipavského je jeho návrh, aby sa nasledujúce sudetonemecké dni konali v Česku.
Zeman sa obáva nekompetentnosti
Zeman má výhrady aj voči ďalším ministerským kandidátom nového predsedu vlády Petra Fialu, tých sa však napriek tomu rozhodol vymenovať.
"U niektorých kandidátov sa ukázalo, že sa vecnej problematike im prisúdených rezortov v minulosti nevenovali, čo predstavuje riziko deficitu odbornej kompetencie. Napriek tomu, v snahe prispieť k zriadeniu novej vlády, prezident republiky neodmietne podpísať vymenovanie týchto osôb," pokračuje stanovisko s tým, že Zeman na tieto nedostatky Fialu upozornil.
Fiala zmeny neplánuje, očakáva právny spor
Ako píše spravodajský server Novinky.cz, ak designovaný premiér Fiala nenavrhne iného kandidáta na šéfa diplomacie, čo podľa svojich predchádzajúcich vyjadrení urobiť neplánuje, tak sa dá očakávať právny spor.
V rozhovore pre Českú televíziu Fiala totiž v stredu potvrdil, že v prípade nevymenovania všetkých kandidátov podá na Zemana kompetenčnú žalobu na Ústavnom súde.
"Beriem na vedomie dnešné stanovisko prezidenta republiky. Je potrebné, aby ústavný súd raz a navždy vyriešil otázku kompetencií ohľadom vymenovania nových členov vlády," uviedol Fiala.

V pondelok po stretnutí so Zemanom na zámku v Lánoch Fiala podľa vlastných slov oznámi, aké budú ďalšie konkrétne kroky. "Sme pripravení," doplnil.
Odborníci a prezident si totiž Ústavu vykladajú rozdielne, komentujú Novinky. Podľa Zemana "Ústava neukladá prezidentovi republiky povinnosť akceptovať každý návrh, ktorý je mu predložený".
Podľa ústavného právnika Marka Antoša však prezident nemá právo vetovať jedného kandidáta na základe osobného či politického rozhodnutia.
Reakcie koaličných strán
Na Zemanov krok reagovali aj ostatní lídri koaličných strán. "Nech Ústavný súd na základe kompetenčnej žaloby vymedzí ústavné právomoci prezidenta pri vymenovaní ministrov. Je to potrebné," povedala predsedníčka strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Situáciu podobne vníma aj líder ďalšej strany budúcej vládnej koalície Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Nemôžem súhlasiť s krokom pána prezidenta, že nebude rokovať s rešpektom k ústave a nevymenuje vládu ako celok podľa návrhu premiéra," uviedol.
Proti kroku prezidenta Zemana sa ohradil aj predseda hnutia STAN Vít Rakušan. "Nesúhlasím s dôvodmi pána prezidenta nevymenovať Jana Lipavského do funkcie ministra zahraničných vecí. Osobne ho poznám zo zahraničného výboru a považujem ho za kvalitného a kompetentného kandidáta na túto pozíciu," skonštatoval.
"Už dopredu sme deklarovali, že nebudeme našich kandidátov meniť, a preto nám nezostáva nič iné, než podať proti tomuto rozhodnutiu kompetenčnú žalobu," doplnil Rakušan.
Podľa šéfa Pirátov Ivana Bartoša "ústava jasne hovorí, že prezident vymenuje na návrh premiéra členov vlády.
"Tento názor zastával v minulosti aj sám Miloš Zeman, keď hovoril, že prezident nemá právomoci kandidátov "kádrovať", s čím súhlasíme," povedal Bartoš denníku Právo.
"Nominantom na post ministra zahraničných vecí vo vznikajúcej vláde je Ján Lipavský a za jeho nomináciou plne stojíme, rovnako ako to deklaroval premiér Fiala. Ide o kvalitného a kompetentného kandidáta, ktorý reprezentuje koaličný program vznikajúcej vlády," dodal.