BUDAPEŠŤ. Ústavný súd Maďarska v spore o vlaňajší rozsudok Súdneho dvora Európskej únie v otázke kritizovaného maďarského utečeneckého zákona v piatok rozhodol, že "abstraktná interpretácia ústavy nemôže viesť k skúmaniu verdiktu Súdneho dvora EÚ".
Maďarský súd tak nepotvrdil nadradenosť národného práva nad právom EÚ, informoval spravodajský server 444.hu.
Vlastné pravidlá, ak nie je implementované právo EÚ
Maďarsko má podľa ústavného súdu právo uplatňovať vlastné pravidlá, pokiaľ EÚ nemá dostatočné opatrenia na spoločnú implementáciu európskeho práva.
Ústavný súd rozhodoval o podnete ministerky spravodlivosti Judit Vargovej, v ktorom bola spochybnená nadradenosť úniového práva nad maďarským národným právom.
Vo verdikte Súdneho dvora EÚ zo 17. decembra 2020 sa uvádza, že Maďarsko si nesplnilo povinnosti, ktoré mu vyplývajú z práva EÚ v oblasti konaní o poskytovaní medzinárodnej ochrany a návratu štátnych príslušníkov tretích krajín neoprávnene sa zdržiavajúcich na jeho území.
Maďarsko má podľa Vargovej právo na vlastné riešenia
Maďarsko v záujme účinnej ochrany svojich štátnych hraníc má právo uplatniť vlastné riešenia a prispôsobiť tak medzinárodné pravidlá realite. Povedala to vo videozázname zverejnenom v piatok na svojom účte maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová v reakcii na verdikt maďarského ústavného súdu.
Podľa Vargovej diskusia okolo otázky ochrany hraníc poukázala aj na to, že bruselskú reguláciu prisťahovalectva treba zmeniť.
Šéfka rezortu justície priznala, že napriek očakávaniam maďarskej vlády ústavný súd neskúmal nadradenosť práva Únie nad národným právom a nesmeroval ani k preskúmaniu verdiktu Súdneho dvora EÚ.
Podľa jej slov však rozsudok ústavného súdu naznačil, akým smerom by bolo potrebné prispôsobiť európske pravidlá realite, aby bolo možné účinne chrániť hranice Európy pred ilegálnou migráciou.
Neľudské zaobchádzanie musí byť ukončené
Verdikt Ústavného súdu Maďarska jednoznačne hovorí o tom, že maďarská vláda musí vykonať vlaňajší rozsudok Súdneho dvora Európskej únie a neľudské zaobchádzanie so žiadateľmi o azyl musí byť ukončené. Podľa spravodajského servera telex.hu to uviedla vo vyhlásení v piatok v Budapešti ľudskoprávna organizácia Maďarský helsinský výbor.
V reakcii na piatkový rozsudok maďarského ústavného súdu ďalej Maďarský helsinský výbor konštatoval, že ústavný súd nespochybnil nadradenosť práva Únie, ako ani skutočnosť, že základné ľudské práva sú chránené aj maďarskou ústavou.
"Maďarská vláda nedostala povolenie ignorovať verdikt Súdneho dvora EÚ," konštatovala vo vyhlásení ľudskoprávna organizácia.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó ale pre komerčnú televíziu povedal, že verdikt ústavného súdu pomáha vláde, aby aj naďalej nekompromisne chránila bezpečnostné záujmy Maďarska.
"Súd jasne povedal, že kým uplatnenie systému pravidiel Únie týkajúce sa prisťahovalectva je nedostatočné, zatiaľ má Maďarsko právo v záujme ochrany svojich hraníc uplatňovať doplňujúce vlastné národné riešenia," dodal Szijjártó.
Maďarské úrady väznili žiadateľov o ochranu
Európska komisia podala na Súdny dvor EÚ žalobu na Maďarsko týkajúcu sa nesplnenia povinností.
Žaloba súvisí s tým, že maďarské úrady nezákonne väznili žiadateľov o medzinárodnú právnu ochranu v tranzitných oblastiach na maďarsko-srbských hraniciach.
Okrem toho vracali späť žiadateľov o azyl, čím podľa EK došlo k porušeniu európskych smerníc o prijímaní a navracaní nelegálnych utečencov.