BRUSEL/PRAHA. Týždenník Politico zaradil na svoj nový zoznam najvplyvnejších osobností Európy aj slovenského eurokomisára a podpredsedu Európskej komisie (EK) Maroša Šefčoviča.
Figuruje na ôsmom mieste v jednej z kategórii každoročného rebríčka, pričom časopis ho označil za politika zručného v uzatváraní dohôd a riešení zložitých problémov.
Zoznam osobností, ktoré budú podľa Politica zohrávať najvýraznejšiu úlohu v Európe v roku 2022, je rozdelený do troch kategórií – aktívnych politikov (či predstaviteľov z oblasti justície a hospodárstva), vizionárov a "narušiteľov" (systému).

Najvplyvnejšou osobou je Draghilo
Za vôbec najvplyvnejšiu osobnosť Politico v novom rebríčku označil talianskeho premiéra a bývalého šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho. Technokrat Draghi podľa hodnotenia magazínu dokázal zvládnuť riadenie krajiny v náročnom období pandémie a zároveň zrealizovať potrebné ekonomické reformy.
Podľa Politica má Draghi potenciál stať sa jednou z vedúcich osobností EÚ, prinajmenšom čo sa týka ekonomických záležitostí. Tento priestor sa mu otvára po stredajšom odchode dlhoročnej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej z aktívnej politiky, píše Politico.
Do prvej kategórie - aktívnych politických a iných predstaviteľov - figurujú na prvých priečkach nový nemecký kancelár Olaf Scholz, francúzsky prezident Emmanuel Macron a šéfka ECB Christine Lagardeová.
Šefčovič sa v tejto kategórii umiestnil na ôsmom mieste spomedzi deviatich vybraných osobností, tesne pred rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom.
Politico označil slovenského diplomata a eurokomisára za "deal makera", teda politika schopného uzatvárať dohody. Podľa autorov rebríčka Šefčovič v rámci eurokomisie zohráva úlohu hlavného vyjednávača pre riešenie problematických otázok, napríklad pobrexitových konfliktov s Londýnom či sporov okolo tranzitu ruského plynu.
Vizionárkou je starostka Paríža
V kategórii vizionárov zvíťazila parížska starostka Anne Hidalgová, za ktorou nasledujú predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová a litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis.
V tretej kategórii výrazných Európanov sa ocitli takzvaní "narušitelia" (systému). Najvplyvnejším z nich je podľa Politica bývalý predseda Európskej rady Donald Tusk, vracajúci sa z európskej do poľskej politiky, aby čelil tamojšej nacionalisticko-konzervatívnej vládnucej garnitúre, ktorá má dlhodobé spory s Európskou úniou.
Za Tuskom na druhom a treťom mieste nasledujú generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealová a britský občiansky žurnalista Eliot Higgins. Do kategórie najvýraznejších "narušiteľov" sa dostali aj maďarský premiér Viktor Orbán a bieloruský líder Alexandr Lukašenko.
Karvašová je diplomatkou viac ako desať rokov
Slovenská diplomatka Ľubica Karvašová a poľský aktivista Jan Mencwel získali cenu stredoeurópskej pobočky amerického Aspenského inštitútu (Aspen Institute) v Prahe za "výnimočné úspechy v oblasti zodpovedného občianskeho prístupu a hodnotového vodcovstva so spoločenským dosahom."
TASR o tom vo štvrtok informovalo mediálne oddelenie tohto inštitútu.
"Obzvlášť v dnešnej zložitej dobe je vyhľadávanie nových lídrov veľmi dôležité," uviedol výkonný riaditeľ programu Socrates Aspenského inštitútu Cordell Carter.
Slávnostné udelenie predmentnej ceny Aspen Central Europe Leadership Award 2021 bolo súčasťou výročnej konferencie s názvom Kam kráčaš Česko/Európa, ktorú inštitút usporiadal 2. decembra.
Ľubica Karvašová pôsobí ako slovenská diplomatka už viac ako desať rokov. V súčasnosti je poradkyňou predsedu vlády Eduarda Hegera pre záležitosti Európskej únie (EÚ). Počas prvého slovenského predsedníctva v EÚ sa stala členkou Stáleho zastúpenia pri EÚ v Bruseli.
"Oceňujeme Ľubicu (Karvašovú) ako výnimočnú líderku aktívne presadzujúcu zodpovedné občianstvo, ktorá si zaslúži uznanie za svoj prínos stredoeurópskej – konkrétne slovenskej – politike," uviedol predseda predstavenstva stredoeurópskej pobočky inštitútu Ivan Hodáč.
"Vodcovstvo niekedy znamená, že naozaj musíte urobiť všetko, čo môžete, so všetkými zručnosťami, ktoré máte, aby ste prispeli k spoločnému blahu," reagovala na ocenenie Karvašová.
Druhým laureátom je poľský spisovateľ, zakladateľ a šéf aktivistickej skupiny Miasto Jest Nasze (Mesto je naše) Jan Mencwel.
Podieľal sa aj na rôznych kampaniach, ktoré sa zameriavali na domáce i medzinárodné problémy. Medzi ne patrila napríklad aj iniciatíva na pomoc migrantom či na obranu občianskej spoločnosti v Bielorusku.