BRUSEL. Európska komisia plánuje zriadenie systému rýchlych obchodných sankcií, ktoré by mohla uvaliť na ktorúkoľvek krajinu mimo bloku, ktorá by sa snažila vynucovať si ekonomické alebo politické zisky.
Európska komisia uviedla, že takýto systém by sa mohol použiť v terajšom spore medzi Čínou a Litvou, ktorej vzťahy s Taiwanom podnietili Peking k redukcii diplomatických vzťahov s touto členskou krajinou Európskej únie. Litva uviedla, že Čína cez svoje colnice nepúšťa jej obchodné zásielky.
„Jednota a solidarita v rámci EÚ zostáva kľúčom k podporovaniu našich záujmov a našich hodnôt," povedal podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis, keď plán rýchlych sankcií predstavil.
Nový systém by komisii dal právomoc uvaliť clá, kvóty alebo obmedziť prístup na trhy EÚ s cieľom odradiť tretie krajiny od snahy obmedziť obchod alebo investície v záujme vynútenia si zmeny politiky únie.
Ak EÚ nový systém vôbec schváli, potrvá to niekoľko mesiacov. Členské krajiny EÚ sa totiž sťažujú, že Európska komisia získava príliš veľa právomocí a svoju pozíciu voči takémuto systému musí sformulovať aj Európsky parlament a s komisiou sa na ňom dohodnúť.