LONDÝN. Britskú evakuáciu v Afganistane po ovládnutí krajiny radikálnym hnutím Taliban sprevádzal chaos a dysfunkcia. Uviedol to bývalý pracovník britského ministerstva zahraničných vecí Raphael Marshall.
Informoval o tom portál BBC.
Viac ako 150-tisíc Afgancov bolo v ohrození pre ich spojenie s Britániou, zo všetkých prihlásených dostalo pomoc menej ako päť percent.
"Je jasné, že niektorých čo tam zostali, Taliban zavraždil," povedal Marshall.
Tisícky emailov s prosbou o pomoc ostalo neprečítaných a výber ľudí, ktorých evakuovali, bol ľubovoľný a nemal žiaden systém. Chýbala expertíza, personál, znalosť jazyka či kultúry aj koordinácia s ministerstvom obrany, podotkol bývalý úradník.

Podľa Marshalla minister zahraničných vecí Dominic Raab nekonal dostatočne rýchlo.
Minister však označuje misiu ako "najväčšiu operáciu v histórii", počas ktorej bolo evakuovaných 15-tisíc ľudí za dva týždne. Ide o druhý najvyšší počet po USA.
Raab označil Marshalla ako "relatívne juniorského administratívneho pracovníka". Najťažšou úlohou podľa neho bolo overovanie identít žiadateľov a ich bezpečné dopravenie na letisko v Kábule a nie robenie rozhodnutí od stola.
"Nepochybujem, že tam boli výzvy, nepochybujem, že sa máme ešte čo učiť, ale ak sa pozrieme na fakty, tak sme v porovnaní s ostatnými štátmi spravili skvelú prácu," povedal Raab pre BBC.
Minister spravodlivosti v rozhovore pre Sky News tiež odmietol, že by vláda pri letnej operácii uprednostnila "blaho zvierat nad osobami". Reagoval tak na Marshallov popis evakuácie 170 psov a mačiek z útulku.
Podľa Marshalla sa tak stalo na úkor pomoci britským občanom a záujemcom o evakuáciu, "vrátane Afgancov, ktorí slúžili s britskými vojakmi".
Denník Daily Mail uviedol, že nasadení vojaci, ktorí pomáhali evakuovať zvieratá, mohli podporiť evakuáciu ľudí.