BRATISLAVA. V pozíciách strán, ktoré rokujú o režime na hranici medzi Severným Írskom a Írskou republikou, naďalej pretrvávajú významné rozdiely.
V piatok sa na tom zhodli vysokí predstavitelia Európskej únie (EÚ) a Spojeného kráľovstva, informuje spravodajský portál BBC.
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý vedie vyjednávací tím EÚ v záležitostiach brexitu, uviedol, že nastal čas dohodnúť sa na spôsobe, ako zabezpečiť pokračovanie dodávok liekov z Veľkej Británie do Severného Írska.
Zblíženie v otázke liečiv
Pokrok v ďalších otázkach súvisiacich s takzvaným severoírskym protokolom si bude vyžadovať „silnú politickú vôľu“, povedal po ďalšom kole rozhovorov s hlavným vyjednávačom Spojeného kráľovstva Davidom Frostom, ktorý označil pokrok za „pomerne obmedzený“. Rozdiel medzi pozíciami rokujúcich strán je podľa neho stále „významný“.
„V otázke liečiv nastalo určité potenciálne zblíženie, dohoda sa však nedosiahla,“ konštatoval Frost.
Otázky cla a otvorenej hranice na írskom ostrove
Spojené kráľovstvo podľa neho zotrváva pri postoji, že pokiaľ sa nepodarí nájsť riešenia otvorených otázok, uplatní článok 16 pobrexitovej obchodnej dohody, ktorý umožňuje ktorejkoľvek zúčastnenej strane čiastočne pozastaviť jej platnosť. Obaja predstavitelia sa znova stretnú budúci piatok.
Cieľom takzvaného severoírskeho protokolu je zabrániť situácii, keď by tovary z Británie vstupovali na spoločný trh EÚ bez preclenia, a zároveň garantovať pokračovanie otvorenej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou ako súčasťou európskeho spoločenstva.
Londýn považuje kontroly tovarov na hranici za obťažujúce a chce zmeniť príslušné časti brexitovej dohody. EÚ ponúka ústupky, otvorenie dohody však odmieta.