ANKARA.Rada Európy začína disciplinárne konanie voči Turecku po tom, čo nedodržalo rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva a neprepustilo z väzenia podnikateľa a filantropa Osmana Kavalu.
Zriedkavý a zdĺhavý proces by mohol viesť k pozastaveniu hlasovacích práv alebo členstva Turecka v medzinárodnej organizácii, ktorá podporuje demokraciu a ľudské práva.
Súd v Istanbule predĺžil väzbu Kavalovi
V septembri Rada Európy, ktorej je Turecko členom, oznámila, že začne konanie voči krajine, ak pred tohtotýždňovým stretnutím Výboru ministrov neprepustí Kavalu.
Minulý týždeň však istanbulský súd predĺžil Kavalovu väzbu, čím sa vzoprel rozhodnutiu súdu roku 2019, ktorý skôr rozhodol, že je väznený neprávom. Rada Európy v piatok vo vyhlásení uviedla, že jej Výbor ministrov dospel k záveru, že neoslobodením Kavalu sa „Turecko odmieta podriadiť konečnému rozsudku súdu v tomto prípade“.
Turecké ministerstvo zahraničia vyzvalo Radu Európy, aby rešpektovala trvajúce právne konania s Kavalom a vyhla sa „podnikaniu ďalších krokov, ktoré by mohli predstavovať zasahovanie do nezávislosti súdnictva“.
Obvinený z pokusu o prevrat
Šesťdesiatštyriročný Kavala je štyri roky vo väzbe pre obvinenia z pokusu o zvrhnutie vlády prostredníctvom protestov v roku 2013, aj v spojitosti s pokusom o vojenský prevrat v roku 2016 a tiež pre obvinenie zo špionáže. V prípade odsúdenia mu hrozí doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia.
Európsky súd pre ľudské práva v decembri 2019 rozhodol, aby Kavalu prepustili, ale turecké úrady to dosiaľ ignorovali. Turecko trvá na tom, že je zadržiavaný na základe rozhodnutí jeho súdov. Kavalov proces je v súčasnosti súčasťou zlúčeného prípadu, ktorý zahŕňa 51 ďalších obžalovaných.
Kavalov prípad vyvolal tvrdenia o politickej perzekúcii a spôsobil diplomatickú krízu medzi Tureckom a desiatimi krajinami na Západe, okrem iných USA, Francúzskom a Nemeckom, ktoré žiadali o jeho prepustenie.
Osman Kavala, ktorý obvinenia voči sebe popiera, je známy podporou umenia a financovaním projektov podporujúcich kultúrnu diverzitu a práva menšín.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ho označil za „tureckú nohu“ amerického miliardára a filantropa Georgea Sorosa, ktorý je podľa neho za povstaniami v mnohých krajinách.