Budapešť 30. júna (TASR) - Maďarská diplomacia stojí bezradne pred Kukanovým vyjadrením o jednostranných krokoch Maďarska, ktoré prezentoval na stretnutí vedúcich slovenských misií. Konštatuje to dnešné vydanie maďarského denníka Népszabadság.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Andrása Bársonya maďarské kroky ostatného obdobia nemali také vplyvy, ktoré by zaväzovali Budapešť ku konzultáciám. Po vyjadreniach slovenského ministra rezort diplomacie očakáva vysvetlenie od Bratislavy.
"Chceli by sme vedieť, čo považuje slovenská strana za také, v čom sme mali iniciovať akékoľvek konzultácie," cituje Népszabadság Bársonya, podľa ktorého inou otázkou je autonómia, o ktorej by mali podľa jeho slov konzultovať v prípade SR predstavitelia tam žijúcich Maďarov. "Našou úlohou zrejme je pomôcť im, aby si vedeli uplatniť vo vlastnej krajine tieto snahy," dodal Bársony.
Na inom mieste sa Népszabadság vracia k téme v komentári Tibora Kisa, ktorý poznamenáva, že Kukanovo vyjadrenie nie je až tak nepochopiteľné, šéf slovenskej diplomacie vlastne iba pripomenul, že vzájomné vzťahy boli od zmeny režimu v jednom kuse príbehom konfliktu, niekedy latentnejšou, inokedy otvorenejšou formou.
Príčinou tohto stavu je podľa autora to, že sa doposiaľ neprediskutovali otázky spoločnej histórie, ďalej rozličné interpretovanie stáročia trvajúceho spolužitia, a v neposlednom rade aj prítomnosť viac ako stotisícovej maďarskej menšiny SR a jej dlhodobé potláčanie. Tieto skutočnosti zakotvili vážne problémy do systému vzájomných vzťahov.
Bolo by však lacným riešením viniť za situáciu iba Bratislavu, je zrejmé, že ani z jednej strany sa v ostatných rokoch neudiali snahy na normalizáciu týchto vzťahov, konštatuje Kis.
Čo sa týka Maďarska, pravdepodobne za daný stav nesie najväčšiu zodpovednosť v otázke ochrany menšín. Bratislava dodnes nezabudla násilnícke metódy Orbánovej vlády, ale aj v otázke autonómie, alebo dvojakého občianstva sa uskutočnili také kroky a vyjadrenia, ktoré dali živnú pôdu slovenskej nedôvere.
V záujme budovania vzájomnej dôvery podľa autora neurobila v posledných rokoch mnoho ani SMK, ktorej horné vedenie sa stalo súčasťou záujmovej sféry Zväzu mladých demokratov (FIDESZ), preto nedokážu naplniť ani úlohu sprostredkovateľa smerom k terajšej ľavicovo-liberálnej vláde v Maďarsku.
V tejto situácii sa zdá, že maďarská diplomacia zostáva prakticky osamotená v opakovaných slovensko-maďarských potýčkach. Môže v tom zohrať úlohu aj dnešná nižšia účinnosť a pasivita rezortu zahraničia - napríklad v otázke Gabčíkova, alebo v menšinových záležitostiach by bolo možné vystupovať smerom k európskym inštitúciám aktívnejšie.
Namiesto toho bije do očí, že Budapešť nielen že stojí bezradne pred novým bratislavským vyhlásením, ale ako keby ju to zvlášť ani nezaujímalo. Kým je takáto situácia, Kukan zrejme môže povedať čo sa mu len zachce, a takým spôsobom, akým sa nehanbí, uzatvára komentár Népszabadságu.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem