SME

Británia preberá predsedníctvo v EÚ

Brusel 30. júna (TASR) - V zložitom období po odmietnutí európskej ústavy vo Francúzsku a Holandsku a krachu rokovaní o budúcom financovaní EÚ v rokoch ...

Brusel 30. júna (TASR) - V zložitom období po odmietnutí európskej ústavy vo Francúzsku a Holandsku a krachu rokovaní o budúcom financovaní EÚ v rokoch 2007-13 preberá Veľká Británia v piatok 1. júla od Luxemburska na šesť mesiacov predsedníctvo v Európskej únii.

Britský premiér Tony Blair vidí v súčasnej kríze EÚ príležitosť začať konečne s jej modernizáciou. Najmä v rokovaniach o sedemročnom rozpočte bude presadzovať zmenu štruktúry výdavkov, aby v budúcnosti únia nemíňala vyše 40 percent peňazí na neefektívne poľnohospodárstvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vrcholmi britského predsedníctva budú dva summity v Bruseli - jesenný 27. a 28. októbra a zimný 15. a 16. decembra.

PRIORITY

Británia sa pokúsi dosiahnuť dohodu o finančnom výhľade 2007-13, ktorú pred dvoma týdňami na summite v Bruseli zablokovala, pretože sa odmietla vzdať svojej zľavy z príspevkov do spoločného rozpočtu bez prísľubu zásadnej reformy poľnohospodárskej politiky. Málokto očakáva, že sa dohoda do konca roka podarí.

Londýn sa chce zamerať tiež na pomoc Afrike a rozvoj, boj proti klimatickým zmenám, ekonomické reformy, lepšiu reguláciu na jednotnom trhu EÚ, vzťahy s Ruskom a Ukrajinou, mierový proces na Blízkom východe, ďalšie rozširovanie únie. V tejto oblasti čaká Britániu začiatok prístupových rokovaní s Tureckom (3. októbra) a zrejme aj s Chorvátskom. Jednou z priorít je tiež boj proti terorizmu. PREDSTAVITELIA

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčovými predstaviteľmi britského predsedníctva sú premiér Tony Blair, ktorý bude pol roka úradujúcim predsedom Európskej rady, vicepremiér John Prescott, minister zahraničných vecí Jack Straw, minister financií Gordon Brown, minister vnútra Charles Clarke, minister pre európske otázky Douglas Alexander.

Stálym predstaviteľom Británie pri EÚ v Bruseli je veľvyslanec John Grant. LOGO A INFORMÁCIE

Logom britského predsedníctva je kŕdeľ 12 letiacich labutí (počet je rovnaký ako počet hviezd na európskej zástave). Labute letia v tvare tradičnej jednotky, čo symbolizuje vodcovstvo a spoluprácu s cieľom letieť efektívnejšie. Ide o metaforu pre spoluprácu členských štátov EÚ v záujme lepšej budúcnosti.

Všetky potrebné informácie, tlačové správy, dokumenty, zaujímavosti a praktické pokyny pre novinárov sú dostupné na oficiálnej internetovej stránke predsedníctva www.eu2005.co.uk. KALENDÁR ZASADNUTÍ 1. júla - tradičné úvodné stretnutie Európskej komisie s vládou predsedajúcej krajiny, Londýn 11.-12. júla -neformálne stretnutie ministrov pre konkurencieschopnosť, Cardiff 11.-12. júla - zasadnutie ministrov financií EÚ, Brusel 15. júla - zasadnutie ministrov financií EÚ k otázkam rozpočtu, Brusel 18.-19. júla - zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ, Brusel 18. júla - zasadnutie ministrov poľnohospodárstva EÚ, Brusel august - letné prázdniny európskych inštitúcií 1.-2. septembra - neformálna schôdzka ministrov zahraničných vecí EÚ, Celtic Manor 8.-9. septembra - neformálna schôdzka ministrov vnútra a spravodlivosti, Newcastle 9.-10. septembra - neformálna schôdzka ministrov financií, Manchester 9.-12. septembra - neformálna schôdzka ministrov poľnohospodárstva a životného prostredia, Londýn 19. septembra - zasadnutie ministrov poľnohospodárstva EÚ, Brusel 3. októbra - zasadnutie ministrov zahraničných vecí, Luxemburg, začiatok prístupových rokovaní s Tureckom 6. októbra - zasadnutie ministrov dopravy, telekomunikácií a energetiky, Luxemburg 10.-11. októbra - zasadnutie ministrov financií, Luxemburg 11. októbra - zasadnutie ministrov pre konkurencieschopnosť, Luxemburg 12.-13. októbra - zasadnutie ministrov vnútra a spravodlivosti, Luxemburg 17. októbra - zasadnutie ministrov životného prostredia, Luxemburg 23.-24. októbra - zasadnutie ministrov zahraničných vecí (eventuálne), Luxemburg 23. októbra - zasadnutie ministrov poľnohospodárstva, Luxemburg 27.-28. októbra - jesenný summit EÚ, Brusel 7. novembra - zasadnutie ministrov zahraničných vecí (eventuálne), Brusel 7.-8. novembra - zasadnutie ministrov financií, Brusel 14.-15. novembra - zasadnutie ministrov kultúry, mládeže a vzdelávania, Brusel 21.-22. novembra - zasadnutie ministrov zahraničných vecí s účasťou ministrov obrany a rozvoja, Brusel 22.-23. novembra - zasadnutie ministrov poľnohospodárstva, Brusel 24. novembra - zasadnutie ministrov financií venované rozpočtu, Brusel 1.-2. decembra - zasadnutie ministrov vnútra a spravodlivosti, Brusel 2. decembra - zasadnutie ministrov životného prostredia, Brusel 5. decembra - zasadnutie ministrov dopravy, telekomunikácií a energetiky, Brusel 5.-6. decembra - zasadnutie ministrov financií, Brusel 8.-9. decembra - zasadnutie ministrov sociálnych vecí a zamestnanosti, Brusel 12.-13. decembra - zasadnutie ministrov zahraničných vecí, Brusel 15.-16. decembra - summit EÚ, Brusel 19.-20. decembra - zasadnutie ministrov poľnohospodárstva, Brusel (spravodajca TASR Robert Sermek) pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 111
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 880
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 817
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 378
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 956
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 209
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 2
Ilustračné foto

Pakistanský premiér odsúdil útok a prisľúbil, že vakcinácie budú naďalej pokračovať.


TASR 3

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu