SME

Pred štyristo rokmi zasadli Indiáni k večeri s pútnikmi. Dodnes to ľutujú

Bola to asi naša najväčšia chyba, spomínajú Wampanoagovia na hostinu.

Matka Medvedica vedie múzeum Wampanoagov (Zdroj: WASHINGTON POST/JOSH REYNOLDS)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pôvodne vyšiel v denníku Washington Post.

PLYMOUTH. Nad chladnými vodami Plymouthského zálivu obkolesili tri desiatky turistov miestneho rangera. Reční o histórii Plymouthskej skaly – symbolu príchodu pútnikov spred štyroch storočí.

Ďalší ľudia čakajú na prehliadku repliky lode Mayflower, ktorá náboženských vysťahovalcov z Európy označovaných dnes ako pútnikov previezla do Ameriky. Na vrchole kopca stojí nepovšimnutá spomienka na amerických Indiánov, ktorí hladujúcim vysťahovalcom pomohli prežiť.

Len málokto príde k soche Ousamequina, náčelníka národa Wampanoagov, ktorých bolo kedysi tridsať- až stotisíc a ktorých zem ležala na území od juhovýchodného Massachusetts po časti štátu Rhode Island.

V amerických dejinách sa o nich veľmi nehovorí. Ale aj ich potomkovia spomínajú na 400. výročie prvého vďakyvzdania, pri ktorom sa stretli pútnici a Indiáni.

Súvisiaci článok Americkí Indiáni sa netešia z Dňa vďakyvzdania. Smútia, lebo im pripomína genocídu ich predkov Čítajte 

Iná história

Skutočná história toho, čo sa odohralo v roku 1621, sa len veľmi málo podobá verzii, ktorú sa Američania učia na základných školách.

Zrejme sa vtedy nepodával moriak. Nikto nemal na hlave čelenky s perami. A Wampanoagov, bez ktorých by hostina nebola možná, kolonisti ani nepozvali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kritika zobrazovania vďakyvzdania je pre pôvodných Američanov podobne citlivou témou ako snaha o odstránenie sôch Krištofa Kolumba a spomínanie na jeho brutalitu voči pôvodným obyvateľom.

Pre Wampanoagov a mnohé ďalšie kmene je štvrtý novembrový štvrtok, keď sa v Amerike oslavuje Vďakyvzdanie, dňom trúchlenia. Pretože aj keď Wampanoagovia pomáhali pútnikom prežiť, nasledovali roky pomalej genocídy ich ľudí a zaberania pôdy.

Na to, aby sa návštevník dozvedel niečo o dejinách Wampanoagov a o tom, čo sa im stalo po prvom Vďakyvzdaní, musí cestovať asi 50 kilometrov z Plymouthu do mesta Mashpee, kde je v drevenej budove pri ceste skromné múzeum.

Pred ním je wetu, tradičný dom Wampanoagov postavený z palíc a kôry stromov, a mishoon, indiánske kanoe. Vnútri múzea sedí Matka Medvedica, 71-ročná Wampanoažka z Mashpee, ktorá ručne šije čiapku z jelenej kože.

V tomto meste prežila celý život a považujú ju za jednu z ochrankýň kmeňovej verzie prvého Vďakyvzdania, ktoré sa pre kmeň – dnes má asi 2800 príslušníkov – zmenilo na katastrofu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tento príbeh ignoruje väčšina z približne 1,5 milióna ľudí, ktorí ročne navštívia múzeá a obchody so suvenírmi v Plymouthe. Múzeum Wampanagov priláka ročne asi osemsto návštevníkov.

„Neuznávame americký sviatok Vďakyvzdania, je to marginalizácia a prekrúcanie našej histórie,“ hovorí tiež Paula Petersová, ktorá o pôvodných Američanoch prednáša a píše knihy.

Úrodná zem, lesy plné zveri

Wampanoagovia, ktorých meno v pôvodnom jazyku znamená Ľudia prvého svetla, datujú svoj pôvod v juhovýchodnom Massachusetts najmenej desať tisíc rokov dozadu. Túto krajinu volajú Patuxet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V 17. storočí žili v 69 dedinách, každá mala náčelníka, teda sachema, a liečiteľa. Mala „bežeckých poslov“, členov kmeňa s dobrou pamäťou a výdržou na prebehnutie do susednej dediny, aby doručili odkaz.

Žili na úrodnej zemi, v lesoch lovili jelene, losy a medvede, v riekach a zálivoch slede, pstruhy či mušle. Sadili kukuricu, zvyšky rýb využívali ako hnojivo. V zime sa pred nepriaznivým počasím ukrývali do vnútrozemia, na jar sa presúvali na pobrežie.

S európskymi kolonistami obchodovali – a bojovali – od roku 1524.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8HPJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Prezidenta USA znepokojujú plány Izraela na ofenzívu v Rafahu.


TASR
Člen bezpečnostných zložiek hliadkuje v uliciach na Haiti.

Kríza na Haiti sa stupňuje niekoľko posledných týždňov.


TASR
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Opakovane sa zaviazal zastaviť pomoc Ukrajine.


SITA
Lietadlá spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte.

Všetkých 190 pasažierov z lietadla bezpečne evakuovali.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu