RÍM, BRATISLAVA. V Danteho Božskej komédii je v pekle osobitný trest pre pokrytcov. Musia večne chodiť dokola v bohato zdobených šatách, ktorých ornamenty však budú z ťažkého olova. Navždy tak budú mať oblečené navonok nádherné, ale v skutočnosti ťaživé plášte.
"Dante by dnes naplnil peklo politikmi," povedal pred dvoma mesiacmi prominentný taliansky historik Alessandro Barbero.
Politici sa podľa neho previnili súčasnými opatreniami, keď navonok tvrdia, že očkovanie je nepovinné, no zamestnancov nútia, aby sa očkovali, prekonali chorobu alebo sa za vlastné peniaze testovali.
"Hovoria, že očkovanie nie je povinné, ale ak ho nemáte, nemôžete žiť, chodiť do práce alebo na univerzitu," cituje web Politico Barbera, podľa ktorého by vláda premiéra Maria Draghiho mala priamo zaviesť povinné očkovanie.
Práca nemôže byť podmienená
Taliansko od októbra zaviedlo jedny z najprísnejších opatrení na boj s pandémiou v Európe aj napriek tomu, že percento populácie nad dvanásť rokov s aspoň jednou vakcínou sa približuje k 90 percentám.

Má však za sebou skúsenosť zo začiatku pandémie, keď bolo prvou a dlho najviac postihnutou európskou krajinou. Aj preto väčšina Talianov – v prieskumoch je to od 65 do 70 percent - podporuje Draghiho vládnutie a jeho kroky. Ako nestraník má za sebou podporu všetkých relevantných strán talianskeho parlamentu.
Objavujú sa však výhrady, že jeho rozhodovanie nie je v súlade s ústavou a približuje krajinu k diktatúre, akú v Taliansku v prvej polovici 20. storočia zaviedol fašista Benito Mussolini.