HAAG. Vo viacerých holandských mestách vypukli v nedeľu večer už tretí deň po sebe protesty proti prísnym pandemickým opatreniam ohláseným vládou. S odvolaním sa na tamojšiu políciu a médiá o tom informuje agentúra ADP.
Podľa informácií DutchNews.nl a verejnoprávnej televízie NOS počas demonštrácií v Enschede a Groningene gangy mladých ľudí zapaľovali ohne, rozbíjali výklady a ničili bicykle zaparkované na verejných miestach, čo si vyžiadalo zákroky polície a niekoľko zatknutí.

V meste Roosendaal mladí muži založili niekoľko požiarov a v Tilburgu hádzali delobuchy a zapaľovali odpadkové koše.
Problémy s výtržníkmi sa opäť vyskytli aj v mestách Stein a Roermond, kde polícia zadržala najmenej päť osôb za trestné činy spojené s predajom drog.
V priebehu nedele hlásili výtržnosti, hádzanie zápalných bômb a ničenie majetku z Rotterdamu, kde bolo zatknutých 24 ľudí, aj z Leeuwardenu. V Rotterdame bolo už v piatok večer zatknutých 49 ľudí pre výtržnosti a potýčky s políciou
"Viacero menších skupín ničí veci v centre," povedala hovorkyňa polície v Groningene pre AFP. "V centre je prítomná poriadková polícia, aby obnovila poriadok."
Úrady v meste Enschede pri nemeckej hranici vydali nariadenie, podľa ktorého nemajú ľudia vychádzať do ulíc, upozornila polícia na Twitteri.
Futbalový zápas v neďalekom meste Leeuwarden nakrátko narušili fanúšikovia, ktorí hodili pyrotechniku na štadión, kam majú na základe pandemických obmedzení zakázaný vstup, uviedli holandské médiá.
Nepokoje sa v Holandsku začali v piatok večer, keď demonštrácia proti pandemickým opatreniam v prístavnom meste Rotterdam prerástla do rozsiahleho násilia. Policajti spustili varovnú i cielenú streľbu, ktorou zranili štyroch ľudí.
Výtržníci v Haagu počas piatkovej noci hádzali na policajtov petardy a kamene, pričom tiež podpaľovali bicykle a mopedy.
Po celej krajine zadržali počas týchto troch dní dosiaľ viac ako 100 ľudí a najmenej 12 osôb utrpelo zranenia.
Denník Handelsblad v tejto súvislosti uviedol, že protesty spojené s výtržnosťami a následným zatýkaním sú veľmi podobné situácii z februára tohto roku, keď vláda pre pandémiu koronavírusu zaviedla dočasný zákaz nočného vychádzania.
Denník upozornil, že v piatok večer, v prvú noc protestov, bolo v službe príliš málo policajtov, keďže úrady neodhadli silu demonštrácií, čo viedlo k viacerým prejavom násilia.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?