VIEDEŇ. Už v pondelok vstupuje Rakúsko do svojho štvrtého lockdownu, ktorý by mal trvať dva alebo tri týždne.
Práve toto rozhodnutie, ktoré vláda oznámila v piatok, dostalo do ulíc Viedne v sobotu ešte viac ľudí, ako sa očakávalo. Koronafašizmus či návrat diktatúry, hovorili demonštranti o opatreniach, podľa ktorých sa okrem lockdownu zavádza od začiatku februára aj povinné očkovanie proti covidu-19.
Na Námestí hrdinov blízko zámku Hofburg sa podľa odhadov úradov zišlo 35-tisíc ľudí, píše agentúra APA. Organizátori očakávali sto tisíc ľudí a sľubovali, že Viedeň bude "paralyzovaná".
To sa čiastočne aj naplnilo. Okolie Hofburgu a časť okružnej triedy (Ringstrasse) až k budove opery uzavreli.
Stovky demonštrantov prišli do Viedne autobusom či vlakom z iných spolkových krajín, ale aj zo zahraničia. Viedenská radnica obyvateľom odporučila, aby sa centru mesta radšej vyhli.
Najmenej desať ľudí zatkli
Policajti podľa denníka Die Presse na mieste náhodne kontrolovali dodržiavanie protipandemických opatrení. Tie aktuálne účastníkom protestov s viac ako 50 ľuďmi nariaďujú, aby mali nasadené respirátory. Podľa rakúskych médií opatrenia dodržiavala zhruba polovica ľudí.
Médiá už krátko popoludní informovali o prvých stretoch v uliciach. Niektorí demonštranti zapaľovali pyrotechniku a hádzali na policajtov fľaše a plechovky.
Policajti sa pokúsili dav rozohnať, pričom najmenej jeden z nich skončil na zemi. Bezpečnostné zložky použili aj dymové granáty. Najmenej desať ľudí bolo zatknutých.
Podľa denníka Kronen Zeitung sa pred protestami hovorilo o tom, že demonštranti sa môžu pokúsiť napadnúť parlament, vládne budovy, nemocnice či médiá. Očakávalo sa tiež, že v dave budú futbaloví chuligáni, ktorí sa zúčastňovali na protestoch na začiatku tohto roka.
Viedenská polícia preto do ulíc nasadila asi 1300 policajtov z hlavného mesta a z iných častí krajiny.
Niektorí prišli so žltými hviezdami
Zvolávateľom protestu bola krajne pravicová opozičná Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Líder strany Herbert Kickl označil protipandemické opatrenia za „diktatúru". Kickl sa pritom na proteste vo Viedni nemohol zúčastniť, pretože tento týždeň oznámil, že má pozitívny výsledok testu na ochorenie Covid-19 a musí byť 14 dní v karanténe.
Na demonštrácii sa objavili aj stovky ľudí s vlajkami a so symbolmi rakúskej orlice na oblečení. Niektorí aktivisti mali na sebe žlté hviezdy s nápisom "neočkovaný", na plagátoch a transparentoch boli napríklad heslá "Tak sa to v roku 1938 začalo" alebo "Schallenberg=Mengele".
Rozhodnutie vlády ako motivácia
Sobotňajšia demonštrácia sa chystala už dlhšie, no ďalšiu motiváciu dalo odporcom povinné očkovanie od februára, ktoré vláda oznámila v piatok. Na sociálnych sieťach sa začali šíriť slogany ako Už je toho dosť, Oni alebo my či Teraz alebo nikdy, píše web Die Presse.
V centre mestách sa zas hovorilo o nutnosti boja s "koronafašizmom". Organizátori vopred avizovali, že mesto bude „paralyzované“. „Oznámenie vlády im dalo najúčinnejšiu pomoc pre ich mobilizáciu,“ napísal na twitteri odborník na krajne pravicový extrémizmus Bernhard Weideinger.
Rakúšania sa medzitým na lockdown, keď bude väčšina obchodov zatvorených, pripravujú aj praktickejšie. ORF píše, že parkoviská pred nákupnými centrami sú už od rána takmer plné.
Ľudia už predčasne nakupujú vianočné darčeky, predajcovia, ktorí sa pripravujú na straty z ďalších týždňov, ponúkajú zľavy. Vyšší záujem je aj o služby ako kaderníctva, ktoré budú od pondelka takisto nedostupné.

Jedna z nižších zaočkovaností
Lockdown v Rakúsku sa začne v pondelok a trvať bude najmenej desať dní. Potom sa jeho platnosť prehodnotí, pričom ho môžu predĺžiť na maximálne 20 dní.
Väčšina obchodov bude zatvorená a kultúrne podujatia zrušia. Ľudia budú môcť svoje domovy opúšťať len z určitých konkrétnych dôvodov, napríklad budú môcť nakupovať potraviny alebo navštevovať lekára.
Rakúska vláda zároveň rozhodla, že od 1. februára bude vakcinácia proti koronavírusu v krajine povinná.
Zaočkovanosť v Rakúsku patrí v rámci západnej Európy k najnižším. Podľa vládnych údajov je úplne zaočkovaných necelých 66 percent z 8,9 milióna obyvateľov krajiny.
Protesty aj v Holandsku
Protesty v noci na sobotu zažil aj holandský Rotterdam. Policajná hovorkyňa Patricia Wesselsová uviedla, že polícia použila varovné výstrely, pretože situácia na proteste bola “životu nebezpečná”.
“Vieme, že najmenej dve osoby utrpeli zranenia, pravdepodobne v dôsledku varovnej streľby, ale presná príčina zranení ešte nebola určená,” hovorila policajná hovorkyňa ešte v piatok.
Starosta Rotterdamu Ahmed Aboutaleb v sobotu spresnil počet zranených na číslo sedem. Povedal tiež, že „vo viacerých prípadoch polícia mala pocit, že musí vytiahnuť svoje zbrane, aby sa bránila", keď výtržníci v obchodnej štvrti v centre mesta zakladali požiare a hádzali kamene a pyrotechniku na policajtov.
Počas násilností utrpelo zranenia aj niekoľko policajtov.
Desiatky ľudí zatkli, pričom sa očakáva zatknutie ďalších po preskúmaní videozáznamov z bezpečnostných kamier, dodal starosta.
Holandská vláda minulý týždeň oznámila návrat k čiastočnému lockdownu, ktorý bude platný tri týždne. Bary, reštaurácie, kaviarne a supermarkety musia v súlade s novými opatreniami zatvárať od minulej soboty o 20:00. Obchody, ktoré predávajú iné než základné tovary, musia zatvárať už o 18:00.
Krajina v piatok hlásila vyše 21-tisíc nových prípadov infekcie, čo je najväčší denný prírastok od začiatku pandémie.
Celkovo už v tejto krajine zachytili testy približne 2,4 milióna nakazených a bolo zaznamenaných 18 900 súvisiacich úmrtí.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?