LONDÝN, BRATISLAVA. Britské médiá v priebehu štvrtka informovali o zhoršujúcom sa zdravotnom stave kráľovnej Alžbety II. Vladárka bola v opatere lekárov na škótskom hrade Balmoral. Už počas popoludnia však naznačovali, že je na sklonku života.
K 96-ročnej panovníčke sa ponáhľali jej najbližší príbuzní vrátane následníka trónu princa Charlesa, ktorý sa stal po smrti matky novým britským monarchom a vládnuť bude pod menom Charles III.
Jeho prvorodený syn princ William automaticky zdedí titul vojvoda z Cornwallu. Jeho manželka Catherine sa stane vojvodkyňou z Cornwallu.
Kráľovská rodina oficiálne oznámila úmrtie panovníčky večer.
Podpora aj z Kanady
„Lekári sa obávajú o jej zdravie, no tvrdia, že je v pohode,“ písala BBC ešte vo štvrtok podvečer. Oznámenie o zhoršujúcom sa zdravotnom stave prišlo po tom, ako sa 96-ročná kráľovná stiahla zo stredajšieho virtuálneho zasadnutia súkromnej rady a lekári jej nariadili odpočinok.
Čo bude ďalej?
- Charles, syn zosnulej kráľovnej a nový panovník, strávi noc v Balmorali, v piatok by sa mal vrátiť do Londýna.
- Podľa takzvaného plánu jednorožec, ktorý vznikol pre prípad, že kráľovná umrie v Škótsku, telo vystavia v paláci Holyroodhouse v Edinburghu.
- Pohreb by sa mal uskutočniť do desiatich dní, podľa tradície pôjde o štátny pohreb.
- Kráľovské budovy bežne prístupné verejnosti sa na nejaký čas zatvoria.
„Moje myšlienky – a myšlienky ľudí v našom Spojenom kráľovstve – sú v tomto čase s Jej Veličenstvom kráľovnou a jej rodinou,“ reagovala na správu o panovníčke premiérka Liz Trussová.
Pred sídlom v Balmorale aj pred Buckinghamským palácom v Londýne sa zhromažďovali ľudia, ktorí chceli symbolicky kráľovnú podporiť.
Podporu kráľovnej vyslovil aj americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau. Alžbeta II. je formálnou hlavou štátu aj v Kanade.
Najdlhšie vládnuca
Alžbeta II. bola najdlhšie vládnucim monarchom Spojeného kráľovstva.
„Správy o kráľovninom zdraví nám pripomenuli jej dôležitosť pre krajinu a náš vzťah k nej,“ pripomenul pre BBC kráľovský životopisec Robert Hardman.

„Je ako žiadny iný vládca v našich dejinách. Je najdlhšie žijúcou, najdlhšie slúžiacou a najdlhšie vládnucou. Zrazu, v takýchto momentoch, si uvedomíme, aká je vzácna,“ dodal.
Pripomenul Alžbetin zmysel pre verejnú službu, ktorý bol podľa neho viditeľný ešte pred jej korunováciou 6. februára 1952. Počas druhej svetovej vojny podstúpila výcvik vodičky a mechaničky.